reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Semi PepsiCo
Tesla Semi PepsiCo
Tesla Semi PepsiCo
Tesla Semi PepsiCo

PepsiCo, elektrikli kamyon Tesla Semi için ön sipariş rekoru kırdı

Elektrikli kamyon modeli Tesla Semi, büyük ön siparişler almaya devam ediyor. Son müşteri Pepsi ise rekoru eline almış görünüyor.

Elon Musk‘ın en son harikalarından elektrikli kamyon modeli Tesla Semi, geçtiğimiz gün dünyaca ünlü Budweiser biralarının arkasındaki firma olan Anheuser-Busch‘un 2019’da üretime girecek kamyondan tam 40 tane ön sipariş vermesiyle gündeme gelmişti. 20 bin dolar depozito ile gerçekleşen bu süreç için Tesla’ya 800 bin dolar ödeme yapan şirket, bugün geçildi. Reuters’da yer alan habere göre PepsiCo (Pepsi’nin üreticisi), elektrikli kamyondan tam 100 adet ön sipariş verdi. 20 bin dolarlık ön sipariş ücreti bulunan kamyon için 2 milyon dolar ödeyen firma, araç satışa çıktığı zamansa 15 milyon dolarlık bir faturayla karşı karşıya kalacak. Ortalama 150 bin dolara satılacak kamyon, görünüle bakılırsa satışa çıktığı ön sipariş verenler haricindekilere biraz zor ulaşacak.

Geleceğin taşımacılık aracı Tesla Semi

Tesla’nın yük taşımanını geleceğini kurduğu kamyon modeli Semi, açıklandığı kadarıyla 800 km menzile sahip. Arka aksa yerleştirişlen birbirinde bağımsız dört farklı motordan güç alan kamyon, boş haliyle 0’dan 100km/s hıza sadece 5 saniyede çıkabiliyor. Yük altında 0’dan 100km/s hıza 20 saniyede çıkan araç, süper şarj noktalarında 30 dakikalık şarla 643 kilometre yol yapabiliyor. “Regen” sistemi sayesinde fren pedalına basılma ihtiyacını ortadan kaldıran Semi, gelişmiş otomatik pilot sistemine de sahip. İki yılda tam 200 bin dolar yakıt tasarrufu sağlayabildiği belirtilen kamyon, daha önce de söylediğimiz gibi bir sorun olmazsa 2019 yılında seri üretime giriyor.