reklamı kapat

POPÜLER

Peugeot Le Mans

Heyecan uyandırdı; Peugeot cephesinden Le Mans Hypercar projesi

Peugeot ve Total, 88. 24 Saat Le Mans yarışı kapsamında Le Mans Hypercar projesine start veriyor. Projeden ilk detaylar bugün geldi.

Peugeot ve Total, 88. 24 Saat Le Mans yarışı kapsamında Le Mans Hypercar (LMH) projesine start veriyor. İleri seviyede dayanıklılık kategorisi için yeni bir dönemin habercisi olan bu proje, aynı zamanda iki şirketin enerji geçiş sürecini de gözler önüne seriyor. Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Peugeot CEO’su Jean Philippe Imparato; “Bu kazananı belirleyen önemli bir yarış ve bizim için üç galibiyet anlamına geliyor. Ama aynı zamanda Total ile 25 yıllık iş birliğimizi kutladığımız ter, gözyaşı ve heyecan fırtınasıyla dolu inanılmaz bir takım ruhu anlamına da geliyor.” ifadelerine yer verdi.

Peugeot yeni dinamiklerle sınırları zorlayacak

Açıklamalarına devam eden Imparato; “LMH kategorisi, belirli bir aerodinamik serbestlik sunan birkaç kriter tarafından belirlendi. Bu, Peugeot Design’ın desteğiyle markanın estetik detayını projeye entegre etme imkanı sunuyor. Proje bir süre önce başladı. 24 Saatlik Le Mans 2020 çerçevesinde; eskizlerin taslağı hazırlandı, tasarımın ilk konseptleri ortaya çıkarıldı ve boyut açısından gerekli temel unsurlar oluşturuldu. Peugeot, Total ile birlikte elektrikli bir hibrit hiper otomobil geliştirmeye başladı. Uygulanan ikonik tasarım ‘Neo Performance’ olarak adlandırılıyor. Yarış otomobili 500 kW güce ve dört tekerlekten çekişe sahip olacak. Genel yapı, aerodinamik konsept ve motor mimarisi için çeşitli çalışma aşamaları başladıktan sonra, sıra elektrik mimarisi ve ardından hibrit sistemin uygulama konseptine geliyor. Tüm Peugeot Sport teknik departmanları projenin geliştirme sürecine dahil ediliyor“. dedi.

Markanın Tasarım Direktörü Matthias Hossann ise; “Yeni Le Mans Hypercar kategorisi, spor departmanı ve tasarım ekiplerinin iş birliği açısından benzeri görülmemiş tarihi bir fırsat sunuyor. Yönetmelikler, Peugeot’nun geleceğe yönelik vizyonu olan elektrikli neo-performans yarış otomobili gereksinimlerine ve arzusuna tam olarak cevap veriyor. Otomobillerin görünümünü sadece rüzgar tüneli belirlemeyecek. Performans ve görünümü birleştiren benzersiz, ikonik bir ürün yaratmak için özel bir alana sahip olacağız. Sunulan dinamik ortamdan en iyi şekilde yararlanmayı planlıyoruz ve bu proje için çok heyecanlıyız. Şu an araştırma ve fikir aşamasından ön proje aşamasına geçmiş durumdayız.

Neyin mümkün olduğundan ve neye izin verilmediğinden emin olmak için Peugeot Sport ekipleriyle farklı olasılıkları tartıştık. Projenin geri kalanı iki ekip arasında yakın iş birliği içinde yürütülecek. Bu eskizler, odaklanmamız gereken önemli bölümleri belirlememize yardımcı olan ilk tasarım taslakları. Üç pençe izi ve renkler, hiper aracımızda uygulamak istediğimiz semboller. Işık imzası, seri üretim araçlarımızda bulunan ve yarış dünyasında güçlendirmek istediğimiz kimliğin bir parçasını oluşturuyor.” cümleleriyle projeyi özetliyor. Araçla ilgili gelişmeler önümüzdeki günlerde netleşecek.