reklamı kapat

POPÜLER

Peugeot’dan yepyeni elektrikli otomobil konsepti

Frankfurt Otomobil Fuarı yaklaştıkça otomobil üreticilerinin yeni nesil modelleri de yavaş yavaş görücüye çıkmaya başladı. Peugeot’nun yeni elektrikli otomobil konsepti de onlardan biri. Peugeot Fractal hem iç ve dış tasarımı hem de sahip olduğu teknolojik özelliklerle yılın en iddialı konseptlerinden biri.

Şehir içine özel geliştirilen elektrikli coupe modeli, yenilikçi ses sistemleri, gövdesinde barındırdığı 3D parçaları, kokpit benzeri ön paneli, yani kısaca tüm detayları epey ses getireceğe benziyor. Dış tasarımdan başlamak gerekirse, Fractal hem keskin hem yuvarlak hatlı spor bir görünüme sahip. Açılır tavanı otomobili cabriolet’e dönüştürürken, yan aynaların yerini kameralar alıyor. Şişkin ve geniş çamurluklar, ön farlardan ızgaraya kadar uzanan LED aydınlatmalar, çıkıntılı arka tampon tasarımı dikkat çeken diğer detaylardan.

Gelelim otomobilin asıl “ses getiren” iç kısmına. Ünlü ses mühendisi Amon Tobin’le çalışan Peugeot, Fractal’ı adeta bir akustikhaneye çevirmiş. 9.1.2 ses sistemi yerleştirilen otomobilde sesin “hissedilmesi” amaçlanmış. Sade iç tasarımın sesi etkili biçimde yansıtacak şekilde tasarlanması ve bu amaçla kullanılan parçaların bunda payı büyük. Peogeot, Fractal’ın iç tasarımında kullanılan parçaların yüzde 82’sinin 3D parçalardan oluştuğunu söylüyor. Müziğin dışında ses konusu otomobilin farklı alanlarında da özelleştirilmiş. Örneğin otomobil hızlanırken farklı, yavaşlarken farklı ses çıkarıyor.

Motor kısmına gelecek olursak Fractal gücünü iki adet yüzer beygirlik elektrik motorundan alıyor. 30 kWh lityum iyon pili, otomobilin tek şarjda 450 km yol almasını sağlıyor. Yalnızca 1.000 kilogram ağırlığındaki Peugeot Fractal, 0’dan 100 km hıza ise 6,8 saniyede ulaşıyor.

Peugeot’nun konsept otomobilini tüm detaylarıyla gösterdiği videoları hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

VİDEO