reklamı kapat

POPÜLER

Phase One

Phase One’dan 100 megapiksellik dünyanın ilk arka aydınlatmalı orta format sensörü [Video]

Danimarkalı kamera üreticisi Phase One‘ın endüstriyel departmanı, dünyanın ilk arkadan aydınlatmalı orta format sensörünü kullanan bir drone kamerasını satışa sundu.

Phase One iXM 100 MP olarak adlandırılan kamerada  ışık hassasiyetini artırmak ve dinamik aralığını geliştirmek için arka aydınlatma teknolojisi kullanılıyor. İki adet kamera 4:3 oranlı ve 33×44 mm boyutlarında sensörle birlikte gerekiyor. Her iki kamera da gerçek zamanlı ön izlemeyi sağlamak için XQD depolama ve HDMI çıkışı sunuyor. USB-C ve 10G Ethernet bağlantılarına destek veren iXM 100 MP, üç boyutlu haritalama çalışmalarında tercih ediliyor. Sistem, bu sensörler ile çalışmak üzere özel olarak tasarlanmış dört yeni lensi içeriyor. Shutter ömrünün 500 bin olduğunu da belirtmekte yarar var.  Lensler kalite kaybı olmaksızın geniş bir sıcaklık ve yükseklik aralığında çalışacak şekilde tasarlanmış durumda.35 mm ve 80 mm boyutlarındaki lenslerin ikisi sabit odağa, 80mm ve 150mm’lik lensler ise motorlu odaklama sistemlerine sahip.

iXM kameralar ve RSM lensler ne zaman satışa sunulacak?

iXM kameralar ve RSM lenslerin haziran ayında satışa sunulması bekleniyor. Lenslerin yurt dışındaki fiyatının 8.000 euro, iXM 100 MP’nin 32 bin eurodan, iXM 50 MP’nin ise 17 bin eurodan kullanıcıların beğenisine sunulacağı belirtiliyor.

Video