reklamı kapat

POPÜLER

Philips Blade 234CL2 incelemesi

Philips’in Blade serisi monitörlerinden 23 inçlik olanını bu ay incelemeye aldık. Blade serisinin iddialı olduğu taraf, ultra ince tasarımları. Blade 234CL2, çok sade tasarlanmış. Üzerinde durduğu standın hemen önünde beş dokunmatik tuş var. Bu tuşlardan biri monitöre ait menüyü açıp kapatmaya yararken diğerleri de bu arayüzde aşağı yukarı gezinmenize; bir sekmede durmanıza ve o ayarı görüntülemenize yarıyor. Monitörün menüsünde giriş, resim, ses, renk, dil gibi ayarları görüntüleyebiliyorsunuz. Blade 234CL2’nin SmartImage özelliğini de aktif hale getirebilmenizi sağlayan yine bu dokunmatik tuşlardan biri. SmartImage’a geldiğinizde size monitörü en uygun ayarda kullanabilmeniz için farklı modlar sunuluyor. En iyi ekran performansını elde edebilmeniz için, o an yaptığınız işe göre ofis, fotoğraf, film, oyun ve ekonomi seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

İNCE GÖVDE
Blade 234CL2’ye profilden baktığınızda şaşırmamanız elde değil; üstelik kullandığınız dizüstü bilgisayarın monitöründen bile daha inceyse alışık olmadığınız bir durum karşısında verdiğiniz ilk tepkiyi veriyorsunuz: “Yok artık.” Çok ince bir yapıya sahip olan Blade 234CL2’nin dış kaplaması parlak siyah malzemeden üretilmiş. Ekran çerçevesi, monitörün arka yüzü ve standı bu parlak malzemenin etkisiyle daha da şık görünüyor fakat o parlak malzemenin önemsiz de olsa bir dezavantajı var: Üzerindeki parmak izlerini belli ediyor. Bir de sürekli toz almanız gerek çünkü pasaklı biri olmasanız bile cihaz fazlasıyla toz gösterdiği için öyle zannedilebilirsiniz. Eksi hanesine malzemenin kalitesini de yazmış olalım. Blade 234CL2’nin bağlantıları standının arkasında. Birer adet VGA, HDMI ve 3,5 mm’lik ses çıkışı bulunuyor. Güç kablosunun girişi de bu bağlantılar arasında. Anlaşılabildiği üzere monitörün tasarımı gayet sade. Standın üzerindeki tuşlar dokunmatik olduğu için fiziksel tuşa yer verilmemiş ve çıkıntı yapan hiçbir şey yok. Sadece çerçeve üzerindeki Philips logosu dikkat çekiyor. Monitörün dokunmatik tuşlarından bir tanesi SmartResponse’u açıp kapatıyor. Normalde 2 ms’lik tepkime süresine sahip olan 1080p Full HD özellikli monitörün bu özelliğini standart günlük işler yaparken açık tutmayı gereksiz görürseniz SmartResponse’u kapalı konuma getirebilirsiniz.

KESKİN SİYAHLAR
Karanlık sahnelerin ve görüntülerin daha keskin bir şekilde görüntülenebilmesi için yüksek bir değere sahip olması gereken kontrast oranı, 234CL2’de 20.000.000: 1 gibi tatmin edici bir değere sahip. Söylemeliyiz ki monitör pek dayanıklı görünmüyor. Sanki açısını ayarlamaya çalışırken standıyla birleştiği menteşeden kırarak ayıracakmışız gibi bir hisse kapıldığımız oldu fakat masanın üzerinde durup size HD görüntüler sunacak bir cihaz için o kadar da büyük bir problem değil; fazla endişelenmeye gerek olduğunu sanmıyoruz.

► Puanlama ve teknik özellikler sayfa 2‘de