reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Philips ESee CAM150RD incelemesi

Macera sever bir doğa tutkunu ya da eline koluna hakim olmakta zorlanan sakar biriyseniz müjde, artık siz de başına bir iş gelir mi endişesi olmadan cep kamerası kullanabileceksiniz. Philips’in dış etkenlere karşı korumalı kamerası ESee CAM150RD ile kar, yağmur ve çamur gibi zorlu şartların yanı sıra su altında bile çekim yapabilirsiniz. Üstelik de Full HD çözünürlüğünde.

3 METRE SU ALTINDA VİDEO KAYDI
Madem öyle başladık kameranın dayanıklılığı üzerinden devam edelim. CAM150RD, IP8 standardında, yani 3 metre derinliğe kadar 2 saat süreyle su geçirmezlik özelliğine sahip. 1,5 metreye kadar da darbelere dayanabiliyor. Her iki dayanıklılık özelliğini ofisimizde denediğimiz için gönül rahatlığıyla standartları desteklediğini söyleyebiliriz. Ne su sızdırma gibi bir sorunla karşılaştık ne de darbelerden ötürü kamerada bir hasar oluştu. CAM150RD görüntü kaydında VGA, 720p ve 1080p seçenekleri sunuyor. Full HD çözünürlük tercih edildiğinde 30 fps değerinde video kaydı yapabiliyorsunuz. Kayıtlar H.264 olarak sıkıştırılıyor ve MP4 formatında. Bu sayede tüm Blu-ray ve benzeri oynatıcılarla uyumlu. Kameranın video performansını belirleyen kriter çoğu zaman olduğu gibi yine ışık. Şayet yeterli ışık altındaysanız CAM150RD böyle bir kameranın kaldırabileceği en yüksek kaliteyle kayıt yapıyor. Kayıtlarda herhangi bir donma ve atlama yok. Işık azaldığında ise kaçınılmaz olarak kumlanma ve bulanıklık baş gösteriyor. Kamera aynı zamanda 8 megapiksellik fotoğraflar da çekebiliyor. Ancak bunların anı fotoğrafı olmaktan öteye gitmesi pek mümkün değil. Kamera üzerinde çeşitli sahneler ve efektler bulunuyor. Bulunulan ortama göre sahneleri, keyfinize göre efektleri değiştirebiliyorsunuz. Efektlerden “70s old film”i çok beğendiğimizi belirtelim. Kayıt anında yüzleri ve gülümsemeleri algılayabilen otofokuslu kamerada ne zaman açıp kapatılacağı ayarlanabilen dahili bir flaş da bulunuyor.
Philips ESee CAM150RD
TİTREŞİM ENGELLEYİCİ VE İKİLİ KAYIT
Darbelere dayanıklı özel bir malzemeyle kaplı olan CAM150RD’nin sağ yüzünde açma kapama tuşu ile video/fotoğraf arasında geçiş yapmanızı sağlayan tuş yer alıyor. Diğer tüm yön, kontrol ve kayıt tuşları ise ön yüzde. USB ve HDMI bağlantı noktaları ile SD kart yuvası su geçirmeyen bir kapağın korumasında cihazın hemen altına konumlandırılmış. Titreşim engelleme özelliği sayesinde daha net kayıtlar yapmanızı sağlayan kameranın bir diğer güzel özelliğiyse aynı anda iki kayıt yapabilmesi. Bu özelliği aktif hale getirdiğinizde aynı anda biri yüksek çözünürlüklü diğeri ise e-posta aracılığıyla gönderilmeye uygun daha düşük çözünürlüklü iki kayıt aynı anda yapılıyor. Yaptığınız kayıtları bilgisayarınıza kurabileceğiniz özel yazılımla veya kamera üzerinden çok basit bir şekilde montajlamanız da mümkün. Kameranın bizce en önemli eksisi dahili hafızasının 128 MB ile sınırlı kalması. Bunun yerine 2 veya 4 GB’lık bir hafızası olsaymış CAM150RD tam anlamıyla bir cep kamerası olacakmış.