reklamı kapat

POPÜLER

Kia Tasman LOG Tasarım

Pickup “Kia Tasman” için kokpit alanı sızdırıldı [Video]

Hyundai çatısı altında yer alan şirketi ilk pickup modeli Kia Tasman adı altında yolda ve bugün bir sızıntı ile gündeme geldi.

Geçtiğimiz hafta açıklanan ismini Avustralya ve Yeni Zelanda arasında yer alan Tasman Denizi’nden ve Abel Tasman’dan alan Kia Tasman, 2025 yılında yollara çıkarılacak bir pickup modeli ve yapılan açıklamaya göre belirli Güney Kore, Avustralya, Afrika ve Orta Doğu pazarlarında satışa sunulacak. Türkiye’de satışı şimdilik kesin olmayan araç, pazarda direkt olarak Toyota Hilux, Ford Ranger ile Isuzu D-Max gibi güçlü modellerin karşısına çıkacak. Kamuflajlı tasarımını yukarıda gördüğünüz Tasman, bazı rakipleri gibi yuvarlak hatları benimsemiyor, hakkında halen dizel motor opsiyonu dışında herhangi bir teknik detay bulunmuyor. Bugün aracı gündeme getiren ise yapılan sızıntı oldu. Burada izleyebileceğiniz TikTok videosunda aracın test edilen prototipindeki modern kokpit alanı erkenden görücüye çıkarıldı. Kokpiti şu aşamada temel olarak EV9 SUV’dan alınan ve bu elbette kötü bir durum olmayan Tasman, şu aralar prototip versiyonu ile ABD’de test ediliyor ancak bunun ABD’de satışın yüzde 100 olacağı anlamına gelmediği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kia, daha iddialı araçlar üretmek için kısa süre önce eski Mercedes-Benz ve BMW tasarımcılarını bünyesine katmıştı. Kia tarafından hazırlanan araçlar son yıllarda inanılmaz iddialı ve modern görünüyor. Bu konudaki iddiasını daha da güçlendirmek isteyen marka, ortaya çıktığı kadarıyla kıdemli tasarımcılar Oliver Samson ve Seungmo Lim’i Avrupa ve Çin’deki tasarım merkezlerinin başına getirdiğini duyurdu. Samson ve Lin yeni nesil Kia araçların tasarımlarını, yeni konseptleri ve araçlarda kullanılacak yeni nesil malzemeleri hazırlayacak, firmaya tecrübeleriyle önemli bir katı sağlayacak.

Mercedes-Benz şirketinde görev alan Oliver Samson’un Kia için daha önce de çalıştığı aktarılıyor, Seungmo Lim’in ise BMW’nin Münih tasarım ekibinde on yılı aşkın bir süre görev aldığı belirtiliyor. Şirket bundan önce ise Türk tasarımcı Berk Erner tarafından tasarlanan elektrikli Kia EV9 ile gündeme gelmişti. Çok iddialı görünen EV9, kadınlar tarafından 2024 için dünyanın en iyi otomobili seçilmişti.

Kia Tasman yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER