reklamı kapat

POPÜLER

iOS 13 iOS 13.1.1

Pil problemi dahil birçok sorunu çözen iOS 13.1.1 çıktı [İndir]

Teknoloji devi Apple, iOS 13 üstüne güncellemelere devam ediyor. Ortaya çıkan sıkıntıları çözen iOS 13.1.1 de kısa süre önce çıkmış durumda.

Geçtiğimiz günlerde iOS 13‘ün üstüne ilk güncelleme olan 13.1’i indirmeye sunan Apple, şimdi 13.1.1 sürümünü indirmeye açtı. Çok önemli görünen sürüm için Apple’ın yayımladığı resmi sürüm konu şu şekilde karşımıza çıkıyor:

“iOS 13.1.1 iPhone’unuz için hata düzeltmeleri ve iyileştirmeleri içerir. Bu güncelleme:

  • – iPhone’un yedeklemeden geri yüklenmesini engelleyebilen bir sorunu düzeltir
  • – Pilin daha hızlı bitmesine neden olabilen bir sorunu çözer
  • – iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max aygıtlarında Siri isteklerinin tanınmasını etkileyebilen bir sorunu düzeltir
  • – Safari arama önerilerinin, önceden kapatılmasına rağmen yeniden açıldığı bir sorunu düzeltir
  • – Anımsatıcılar’ın yavaş eşzamanlanmasına neden olabilen bir sorunu çözer
  • – Üçüncü parti klavye uygulamalarında bir güvenlik sorununu düzeltir”

Burada özellikle yapılan son değişiklik önemli görünüyor. Geçtiğimiz günlerde hatırlarsınız Apple bir açıklama yapmış ve yüklenen GBoard, SwiftKey ya da Grammarly gibi üçüncü parti klavye uygulamaları ile alakalı bir güvenlik açığı fark ettiklerini paylaşmıştı. Bu uygulamalar iOS 13 ve aynı zamanda iPadOS içerisindeki bir açığı kullanarak siz vermeseniz dahi “tam erişim” izni alabiliyordu. Bu izin sayesinde bu üçüncü parti klavyelerin sizin her yazdığınızı takip edebileceği ve analiz için kendi sunucularına aktarabileceği aktarılmış ve bu da korkutmuştu. 13.1.1 ile bu sorunu ortadan kaldıran Apple, ayrıca pil konusunda önemli bir sorunu ortadan kaldırmış durumda. Bu konuda da ciddi şikayetler geliyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 13 hangi cihazlara yüklenebiliyor?

Açıklandığı kadarıyla iPhone XS Max, iPhone XS, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8 Plus, iPhone 8 iPhone 7 Plus, iPhone 7, iPhone 6s Plus, iPhone 6s ve iPhone SE modelleri yeni sürüme geçiş yapabiliyor. Yeni güncellemeyen cihazların “Yazılım Güncelleme” bölümünden ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Google’ın Play Pass servisi