reklamı kapat

POPÜLER

computer

Pirinç tanesinden küçük bilgisayar

Son günlerde minik boyutlarıyla dikkat çeken bilgisayarlar epey popüler. Sahip olduğu özelliklerle herkesin ilgisini çeken bu bilgisayarlara yeni birisi daha eklendi.

Dünyanın en küçük otonom bilgisayarı olarak lanse edilen 1 milimetreküp boyutlarındaki Michigan Micro Mote (M^3) isimli bilgisayar, Michigan Üniversitesi’nde görev alan David Blaauv ve ekibinin imzasını taşıyor. Boyutlarına bakıldığında bir pirinç tanesinden daha küçük boyutlarda olan bu mini bilgisayar tıbbi ve endüstriyel amaçlar için tasarlanmış.

Fotoğraf çekebilen, ısıyı ölçebilen ve basınç değerlerinin kaydını tutabilen bilgisayarın enjektörle vücuda aktarılabilmesi sayesinde sağlık sektöründe hastalara büyük kolaylık sağlayacağı ifade ediliyor.

Herhangi bir ana bilgisayara ihtiyaç duymadan bağımsız olarak çalışabilmesi ve mikro boyutlara sahip olması sayesinde vücuttan çeşitli bilgiler toplanacağı ve bu bilgilerin hastalıkların tedavi edilmesinde yardımcı olacağı dile getiriliyor. Sağlık sektörü haricinde  (M^3)’ün petrol alanında da kullanılabilecek. Petrol kuyularında gezerek halen dolu petrol cepleri olup olmadığını belirleyerek varolan kaynakların en verimli şekilde kullanılmasında yardımcı olacağı düşünülüyor.

IŞIKLA KODLAMA
Gündelik kullandığımız anahtar, cüzdan gibi kolay kaybolan eşyalara yapıştırarak bilgisayarlar arasında kurulan ağ sayesinde eşyalarınızı kolayca bulmanızı sağlamak da bu mikro bilgisayarın başka bir kullanım alanı olarak düşünülebilir. Ufacık boyuttaki bu bilgisayarın gelecekte daha farklı sektörlerde de kullanılma ihtimali bulunuyor. Üzerinde bir klavye, fare, monitör girişi olmadığı için bu bilgisayarları kodlamak için de farklı bir yöntem geliştirilmiş. Işıkla kodlanan bilgisayarın aynı zamanda pilleri de ışıkla şarj oluyor. Işığın yüksek hızlarda açılıp kapanmasıyla bilgisayara mesaj gönderilen yöntemde Micro Mote bilgiyi işledikten sonra radyo frekansıyla ana bilgisayara topladığı bilgiyi geri gönderebiliyor. Micro Mote şu an üretime hazır durumda. Hatta bilgisayarın yaratıcıları şu an Smart Dust (Akıllı Toz) adını verdikleri daha ufak boyutlardaki bilgisayarı tasarlamakla meşgul.