reklamı kapat

POPÜLER

IBM

IBM’in yeni harikası, tuz tanesinden de küçük bilgisayar

IBM, dünyanın en küçük bilgisayarını tanıtmaya hazırlanıyor. IBM Think 2018 kapsamında gerçekleşecek olan tanıtımda tuz tanesinden küçük bilgisayar tanıtılacak.

İlginç çalışmalara imza atan IBM, geçmişte de kompakt boyutlarda harikalar yaratmıştı. Sony ile ortak projesinde avuç içi kadar kartuşa 330 TB’lık veri sıkıştıran firmanın bu sefer tanıtacağı teknoloji ise fazlasıyla iddialı. Firma, dünyanın en küçük bilgisayarını kullanıcılarla buluşturacak. Söz konusu bilgisayarın bir tuz tanesinden daha küçük olduğu belirtiliyor. Yayınlanan fotoğrafta kaya tuzlarının içinde adeta kaybolan bilgisayar, parmak ucunuzu dahi tam olarak kaplamıyor. Ancak söz konusu bilgisayar son teknoloji donanımla ne yazık ki gelmiyor. İşlemci gücünü 90’lardan kalma x86 işlemciden alan cihazın üretim maliyetinin 10 centten daha az olduğu belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Blockchain teknolojilerini destekliyor

Bu mini bilgisayarın blockchain uygulamaları için bir veri kaynağı görevi göreceği belirtiliyor. Veriyi düzenleme gibi belli başlı çok temel yapay zeka işlevlerini de yerine getirebilen bu bilgisayar IBM’e göre daha başlangıç. Bu mini bilgisayarın ilk prototipini test eden firma, cihazın ne zaman satışa sunulacağı konusunda bir açıklama yapmadı. Ancak gelecekte yeni nesil teknolojilerde bu mini bilgisayarların büyük rol alacağına inanılıyor.