reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Gelecek nesil iPhone’ların ekran teknolojisiyle ilgili son detaylar

Apple, 2014 yılında düşük enerji tüketimi sunan LED ekranlar geliştiren LuxVue isimli şirketi bünyesine katmıştı. Şirketin Apple Watch Series 3’te MicroLED destekli ekran tercih edeceği iddia edilse de şirket tercihini OLED ekrandan kullanmıştı.

Şirkete yakınlığıyla bilinen DigiTimes da kısa bir süre önce şirketin. TSMC ile MicroLED panellerin seri üretiminde meydan gelen sorunları çözmek için ortaklık kurduğunu belirtmişti. Bloomberg’in yapmış olduğu yeni habere göre şirket, kendi MicroLED ekranlarının test örneklerini tasarlayıp üretmekte olduğu bir gizli üretim tesisine sahip. Şirketin gelecekte Samsung üretimi OLED ekrandan vazgeçeceği ve kendi MicroLED ekranını kullanacağını söylüyor. Bloomberg, Apple’ın microLED ekranı Apple Watch‘ta iki yıl, iPhone’larda ise 3-5 yıl içerisinde tercih edeceğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MicroLED ekranlar ne gibi avantajlar sunuyor?

MicroLED ekranlar OLED ekran teknolojisine göre daha fazla avantaj sunuyor. Daha ince ve daha hafif bir yapıda olan bu ekran, renk zenginliği açısından da diğer ekranları geride bırakıyor. Ayrıca Micro-LED ekranların daha yüksek çözünürlüklere ulaşabildiği ve bunun da gelecekteki Apple Watch modelleri için avantaj sağlayacağı belirtiliyor.