reklamı kapat

POPÜLER

microLED LG Apple

Geleceğin ekran teknolojisi microLED için dikkat çeken LG gelişmesi

Apple çok uzun zamandır microLED ekran teknolojisi ile gündeme geliyor. Bu konuya çok büyük önem veren ve gizli bir tesiste deneme üretimi yapan şirket, elbette bu konuda çalışan tek isim değil. Ortaya çıkan son bilgiler LG‘yi de gündeme getiriyor.

Güney Kore merkezli teknoloji devi LG, kısa süre önce Avrupa merkezli olarak “XµLED, SµLED ve XLµLED” markalarını kayıt altına aldı. Detaylarında “akıllı telefon” ibaresinin açıkça geçtiği bu markalar, yapılan tahminlere göre şirketin kendi microLED teknolojisini oluşturuyor. Farklı ürünlere özel olarak üç farklı marka aldığı söylenen firma, biliyorsunuz LG Display ile dünyanın en büyük panel üreticileri arasında yer alıyor. Rekabetten farklılaşmak için “µLED” takısını tercih ettiği görülen firma, detaylarda dizüstü, tablet, VR başlıklar ve giyilebilir ürünlerden de bahsediyor. Bu da OLED’in yerini alacak ekran teknolojisinin artık belli olduğunu gözler önüne seriyor. Biliyorsunuz Samsung artık devasa microLED televizyonlar dahi üretebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

LG’nin de dahil olduğu microLED teknolojisi nedir?

Temeli OLED ile benzer olan yeni teknoloji, farkını ışık üretilen bölümdeki organik materyali organik olmayan gallium nitride (GaN) ile değiştirerek koyuyor. Bu sayede başta polarizasyon olmak üzere birçok katmana olan ihtiyacı bitiren teknoloji, sonuçta çok daha ince paneller üretilmesinin önünü aralıyor. Her piksel kendini aydınlattığı için ekstra bir arka aydınlatma ihtiyacı bulunmayan bu paneller, OLED’e göre çok daha iyi enerji verimliliğiyle çalışıyor.

Teknik detaylara göre mLED, OLED’den tam yüzde 50 daha az enerji harcıyor. Bu da onu ufak bataryalı mobil cihazlar için harika bir seçenek haline getiriyor. Daha çok akıllı saatler ve akıllı telefonlar için geliştirilen yeni mLED teknolojisi, yüksek parlaklık değeriyle de öne çıkıyor. OLED gibi ekran yanması sorunu da bulunmayan ve genel olarak çok daha uzun ömürlü olan mLED, daha yüksek kontrast sunabilmesi yanında yüksek renk gamut’larına da destek veriyor. Parlaklık konusunda limitleri yükselterek gündüz akıllı telefon kullanmayı değiştirecek gibi duran panel teknolojisi, aynı enerji kullanımıyla iki daha parlak ekranlar vadediyor.

Üretim maliyetleri nedeniyle hayatımıza girmesi zorlaşan teknoloji, 2019 ya da 2020 yılında başta Apple olmak üzere birçok devin ürünlerinde karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

İlgili Video

OLED ekranlı iPhone X için yeni reklam