reklamı kapat

POPÜLER

Gelecek nesil Apple Watch’un Micro-LED ekranıyla ilgili yeni bilgiler

Apple bu yıl iPhone’larda ilk kez OLED ekrana geçiş yapmayı planlıyor. Öte yandan gelecek nesil Apple Watch’ta Micro-LED ekranın kullanılacağı ileri sürülüyor. Yeni ortaya çıkan bilgilere bakılırsa Apple, söz konusu yeni ekranları kısa süre içerisinde üretmeye başlayacak.

İddialara göre Apple test üretimini gerçekleştirmek için hazırlıklara başlamış durumda. 2017’nin sonlarında ilk Micro-LED ekran örneklerinin ortaya çıkması bekleniyor. Apple’ın bu üretimi Tayvan’da yer alan fabrikada gerçekleştirileceği belirtiliyor. 2014 yılında LuxVue firmasını bünyesini kattığı günden bu yana Micro-LED ekran teknolojisine göz kırpan Apple, teknolojik bazı engellerden dolayı bu ekranın kullanımını ertelemek zorunda kalmıştı. Nihayet bu engeller aşıldı ve ekranların üretimi için geri sayım başladı.

Micro-LED ekranlar OLED ekran teknolojisine göre daha fazla avantaj sunuyor. Daha ince ve daha hafif bir yapıda olan bu ekran, renk zenginliği açısından da diğer ekranları geride bırakıyor. Ayrıca Micro-LED ekranların daha yüksek çözünürlüklere ulaşabildiği ve bunun da gelecekteki Apple Watch modelleri için avantaj sağlayacağı belirtiliyor. Üretim henüz yeni yeni başlayacağı için bu yıl piyasaya sürülmesi beklenen Apple Watch Series 3’te bu ekrana yer verilmesi beklenmiyor. 2018 veya sonrasında gelecek modellerde yeni ekranın kullanılacağı düşünülüyor. Apple’ın ileride bu ekran teknolojisini başta iPhone olmak üzere diğer cihazlarda da kullanabileceği ileri sürülüyor.