reklamı kapat

POPÜLER

IBM, rekor kırarak 330 TB’lık veriyi avuç içi kadar kartuşa sığdırdı [Video]

Veri depolama alanında kat edilen gelişim takdire şayan. Ancak bugüne kadarki başarıların hepsini sollayarak rekor kıran bir veri sıkıştırma işlemi gerçekleştirildi. IBM‘de çalışan bilim insanları 330 TB‘lık sıkıştırılmamış veriyi avuç içi boyutlarında bir kartuşa sığdırmayı mümkün kılıyor.

Evet yanlış okumadınız. 330 TB’lık ki bu da yaklaşık 330 milyon kitap ediyor, tek bir kartuşa işlenebiliyor. Yeni bir dünya rekoru da böylece kırılmış oldu. Sony ile bir araya gelen IBM’in bir önceki denemesi 2015 yılına ait. 2015’te 220 TB’lık veriyi sıkıştırmayı başaran IBM, veri depolama alanında manyetik bantların hala geliştirilebilir bir yöntem olduğunu ispatlamak için avuç içi boyutlarındaki kartuşa 330 TB’lık veriyi sığdırmayı başardı. Bunun için Sony ile derin bir araştırma işine giren şirket, pek çok farklı teknoloji geliştirmek durumunda kalmış.


Manyetik bant teknolojisinin ölmediğini gösteren IBM araştırmacıları, söz konusu teknolojinin veri depolama için hala kullanılabileceğini vurguluyor. 60 yılı aşkın süredir hayatımızda olan manyetik bant sürücülerinin geçmişine baktığımızda, IBM’in ilk depolama denemesi 2 MB’lık veriye kadar sıkıştırılabiliyordu.