reklamı kapat

POPÜLER

Spoiler savaşları başlasın; HBO hacklendi, Game of Thrones sızdırıldı

01 Ağustos 2017

Dijital çağda popüler kültür yakasını hackerlardan kurtaramıyor. Netflix, Disney derken HBO da popüler şovu Game of Thrones yedinci sezonunu neredeyse yarılamışken bir kez daha hacklendi.

Son zamanlarda HBO en az Westeros kadar hareketli günler geçiriyor. Siber saldırıya uğrayan HBO, söz konusu saldırıyı yapanların açıklamasına göre 1,5 TB‘lık veriyi dışarı sızdırmış durumda. HBO’yu hackledikten sonra belli başlı yabancı yayın kuruluşlarına e-posta gönderen hackerlar, söz konusu veriyi en etkili şekilde yayan kuruluşa “röportaj” vereceğini eklemeyi de unutmamış. Yazıyı ise “HBO is falling” (HBO düşüyor) diyerek bitirmişler. Ses getiren yapımlarıyla son dönemde popülerleşen çevrim içi yayın kuruluşlarının en güçlü kalelerinden biri olmayı kısa sürede başaran HBO’nun şu an en az Tyrelller kadar kötü zaman geçirdiğini söyleyebiliriz.

Hackerlar elbette elde ettikleri 1,5 TB’lık veriyi olduğu gibi indirmeye sunmuş değil. Şimdilik kanıt niteliğinde Ballers ve Room 104‘ün gelecek bölümleri sızdırıldı. Game of Thrones’un da senaryosu sızdırılan veriler arasında. Hackerlar daha fazla verinin sızdırılacağını da bildirmeyi ihmal etmedi. Yani kalan Game of Thrones bölümleri bir anda internete konulabilir. Diziye dair spoiler almamak için kırk takla atanlardansanız, önümüzdeki günler sizin için daha zor geçecek demektir. Zira yeni sezon yayınlanmadan önce tüm senaryonun internete sızdığı da konuşulanlar arasındaydı. Aniden kalan bölümlerin internete konulması ise HBO için bir başka ağır darbe olacaktır.

HBO ise siber saldırıyı doğruladı. Söz konusu saldırıyı yapanları bulmak için çalışmalar başlattığını söyleyen HBO, veri korunumu için önlem alacaklarını da belirtti. Ancak bunu pek inandırıcı bulmadık açıkçası. Hatırlarsanız 2015’te dizinin 5’inci sezonunun dört bölümü internete sızdırılmış, 2016’da ise İsveç, Danimarka, Norveç ve Finlandiya’da dizinin altıncı sezonunun ilk bölümü yanlışlıkla bir gün önceden yayınlanmıştı.