reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm ile gelen rekor

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm ile gelen “tüm zamanlar” rekoru

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm dizi tarihinin en nefret edilen bölümü olmanın yanı sıra bir de rekora imza attı.

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm ile beraber uzun tartışmaların başlayacağını biliyorduk. Bu denli büyük çapta etkiler yaratan bir dizi çektiğinizde finali genellikle sıkıntılı oluyor. Game of Thrones’un sıkıntıları ise sadece final odaklı da değildi. HBO’nun talebine karşın final sezonunun 6 bölüme sıkıştırılmaya çalışılması, hikayenin bu yüzden hızlandırılması ve aceleye getirilmesi derken tüm bu birikim 6. bölüm ile patladı. IMDb puanlamasını kıyas aldığımızda dizi tarihinin en nefret edilen bölümü olan 8. sezon 6. bölüm ise elbette beklenen rekoru da beraberinde getirdi. İzleyiciler 8 yıldır ekran başında ortak oldukları bu macerayı izlemek için ertesi günü beklemek istemedi. Çünkü işin ucunda büyük spoilerlar ve bir o kadar büyük final vardı.

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm HBO tarihinin de en çok izleneni

Dizinin kendi içinde bir izlenme rekoru kırmasını zaten bekliyorduk. Ancak aynı zamanda HBO için de bir rekor geldi. HBO’nun kanalından diziyi canlı olarak 13,6 milyon izleyici izledi ve 8. sezon 6. bölüm, HBO tarihi boyunca yayınlanan tüm yapımlar arasında en çok izlenen bölüm oldu.

Yayın kaynakları ve tekrar yayınlar da üstüne eklenince bu sayı ilk gece için 19,3 milyon izleyiciye kadar çıkıyor. Bu da geçmişte yazdığımız rekorları katlaması anlamına geliyor. Kısaca hatırlatmak gerekirse, dizinin en çok izlenen 4 bölümüne baktığımızda üçünün 8. sezonda yer aldığını görüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ak Gezenler’le yapılan savaşı yayınlayan 8. sezon 3. bölüm 17,8 milyon izleyiciyle ikinci sırada yer alıyor. Açılışı yapan 8. sezon 1. bölüm ise 17,4 milyon ile üçüncü sırada. 7. sezonun final bölümü 12,07 milyon ile dördücü sıraya kayıyor. Her ne kadar eleştirilse de 8. sezon HBO için büyük bir başarıya dönüşmüş durumda, bunu söyleyebiliriz. HBO’nun açıklamasına göre sezon ilk gece izlemeleri dışında diğer izlenmelerle beraber bölüm başına ortalama 44,2 milyon izleyiciye ulaşıyor. Dizinin bu zamana kadar en çok izlenmiş bölümlerine sahip olan sezonun aynı zamanda dizinin en düşük puanlamasına sahip bölümlerini barındırması ise hayranlar için büyük bir üzüntü kaynağı elbette…

Bu rekorlar ise şüphesiz gelecek yapımların omzuna büyük bir yük bindiriyor. HBO’nun bu evreni kolay kolay bırakmayacağını hatırlatalım. Aynı evrende geçen fakat 8.000-10.000 yıl öncesini konu alan yeni dizinin çekimlerine başlayan HBO’nun aynı başarıyı yeni diziyle yakalayıp, yakalayamayacağı merak konusu. Hayranların finalin ardından kırılan hevesi, yeni diziye karşı daha eleştirel yaklaşılmasına sebep verebileceği gibi, belki yeni dizi teknik olarak doğrudan kitap uyarlaması olmadığı için daha hoş karşılanabilir.

İlginizi çekebilir

8. sezon 7. bölüm olarak yayınlanacak belgeselin fragmanı