reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Resmi açıklama geldi; Huawei’nin Android’e cevabı hazır!

Huawei, tarafına yönelik Android yasağı ve ardından gelen erteleme kararı ile gündemde düşmüyor. Şirket bu yüzden yedek planları devreye alıyor.

Biliyorsunuz Huawei’nin Android lisansı Trump’ın kararı sonrasında Google tarafından iptal edildi. Firma gelecekte Android’i kullanmaya devam edebilecek ancak Play Store gibi ana servislere erişimi olmayacak. Şirket uzun süredir bu duruma hazırlandıklarını belirtiyor. Son gelişmeler sonrasında ortaya çıktığı kadarıyla Huawei gerçekten “işletim sistemi” tarafı için hazır durumda. Financial Times’a konuşan üst düzey Huawei yetkilisi Tim Watkins, şirketin Android’e alternatif kendi işletim sistemini kullanıma sunmaya hazır olduğunu belirtiyor. Çin’in belirli bölümlerinden aktif olarak test edildiği belirtilen işletim sistemi, “çok yakında” lanse edilecek deniyor. Amerika ve Amerika merkezli şirketlerin yasaklarına yönelik olarak bir “B Planı” hazırladıklarını belirten Huawei, bu konuda kapalı kapılar ardında hazırlıklarını tamamlamış gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, yeni bir işletim sistemiyle başarılı olur mu?

Yazılımsal olarak evet. Kurulan yeni işletim sisteminin tüm ihtiyaçlar için akıcı ve yenilikçi bir deneyim sunacağı tahmin ediliyor. Ancak esas sıkıntı uygulama desteği tarafında kendisini gösteriyor. Kimsenin marketinde uygulama olmayan ya da çok az sayıda uygulama bulunduran bir akıllı telefonu satın alması, bu devirde söz konusu bile değil. Bu açıdan firmanın gelecek için işi gerçekten çok ama çok zor görünüyor. Markete ek olarak Amerika merkezli Facebook, WhatsApp, Instagram, Gmail vb. gibi uygulamaların Huawei’nin yeni işletim sistemi ve marketinde bulunmama ihtimali de, kurulacak yeni altyapıyı sadece Çin’e özel kılacak gibi duruyor.

Donanım tarafında Huawei telefonların büyük çoğunlukla Çin malı parçalar kullanıyor. Bazı Amerikan malı donanımların da Çin üretimi donanımlar ile değiştirilebileceği belirtiliyor. Ancak yazılım tarafı firmayı inanılmaz zorlayacak bir yolculuğa sokuyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’den ilginç bir reklam videosu