reklamı kapat

POPÜLER

Huawei işletim sistemi

Huawei’nin kendi işletim sistemi için ortaya çıkan ilginç Android detayı

Huawei tarafına yönelik Android yasağı ve ardından gelen erteleme kararı, şirketin kendi işletim sistemini gündeme getirdi. İşte bu sistem hakkında ilginç bilgiler gelmeye başladı.

Kısa süre önce Financial Times’a konuşan üst düzey Huawei yetkilisi Tim Watkins, şirketin Android’e alternatif kendi işletim sistemini kullanıma sunmaya hazır olduğunu açıklamıştı. Çin’in belirli bölümlerinden aktif olarak test edildiği belirtilen işletim sistemi, “çok yakında” lanse edilecek deniyor. Amerika ve Amerika merkezli şirketlerin yasaklarına yönelik olarak bir “B Planı” hazırlayan Huawei, bu planın merkezine kendi işletim sistemini koyuyor. Direkt olarak Richard Yu’dan gelen yeni bilgilere göreyse bu işletim sistemi önümüzdeki sonbahar aylarında ya da 2020 başında kullanımda olacak. Aynı zamanda bilgisayar, tablet, televizyon, otomobil ve giyilebilir ürünler için de adı geçen işletim sistemi, daha önce de söylenden farklı olarak biraz uzakta bulunuyor. 2020 yılındaki cihazlar için büyük önem arz eden bu işletim sistemi, ilginç olarak tüm Android uygulamalara destek verecek deniyor.

Bu detay gerçekten büyük önem arz ediyor çünkü bu desteğin verilmesi uygulama konusunda sorun yaşanmayacağı anlamına geliyor. Android’i kullanmadan Android uygulamalarını nasıl çalıştıracağı ve bunun yasal temelini nasıl kuracağı merak konusu olan şirket, sıfırdan bir market oluşturma gibi “geleceğini 1-2 yıl durduracak” bir adımdan kaçınmanın yolunu bulmuş gibi duruyor. Devreye alınan yasağın etrafından dönmek için Google ile çalışma yaptığını da belirten Huawei, gerçekten büyük planlar içerisinde bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu son gelişmeler Huawei için iyi olmuş olabilir mi?

Bu soruyu soranların sayısı sürekli olarak artıyor. Çünkü Apple haricinde tüm telefonlar üreticileri Google’a bağlı / bağımlı durumda. Huawei bu “zorunlu dönüşümle” kendi ekosistemini kurabilir ve bu da onu şimdi olmasa da gelecekte çok güçlü duruma geçirebilir deniyor. Bunu yapacak maddi gücü elinde bulunduran firma, telefon tarafından Samsung’un Tizen ile yapamadığını yapacak izlenimi oluşturuyor. Firma alanda bağımsızlığını ilan etme yolunda ilerliyor.

İlginizi Çekebilir

Karşınızda yeni Google Glass