reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

PlayStation 5 için çıkan sürpriz “Pro” sızıntısı

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için ilginç bir gelişme ortaya çıktı. Eğer bunlar doğruysa Sony çıkışı iki farklı konsol ile yapabilir.

PlayStation 5 bildiğimiz kadarıyla 9 teraflop‘luk bir güç ile geliyor. Rakip Xbox Series X ise çıkışı 12 teraflop ile yapacak deniyor. İşte bu yüzden, rekabette güç açısından geri kalmamak adına PS5 ile beraber bir PS5 Pro‘nun da lanse edileceği yönünde bilgiler geliyor. PS4 Pro’yu normal konsoldan çok daha sonra satışa sunan firma, sağlam kaynaklara göre bunu yeni dönemde değiştirmeyi planlıyor. Ancak bu durum pek de mantıklı durmuyor. En azından çıkışta böyle bir adım atılması garip görünüyor. Herkesin daha uzun vadeli olacağı için Pro’ya yöneleceği aktarılıyor. Ayrıca iki model arasında aşırı bir fark olması da mümkün görünmüyor. Çünkü firmaların oyunları iki cihazda da çalışır kılması gerekiyor. Normal PS5 bildiğimiz kadarıyla  gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PlayStation 5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine de çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği dikkat çeken detayları arasında yer alan konsolun, ses konusunda da ciddi yenilikler getireceği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sony PlayStation 5 kaça satılacak?

2020 sonunda da satışa sunulacak PlayStation 5 fiyatı hakkında en son Sony CFO’su Hiroki Totoki bir açıklama yapmış, fiyat konusuna henüz tam olarak karar verilmediğini aktarmıştı. Bu konuda Sony’nin konsol pazarındaki yeni temsilcisinin fiyatını belirlemek adına rakip Xbox Series X‘in resmi fiyatını bekliyor denilmişti. Daha sonra ise PS5’in üretim maliyeti 450 dolar seviyesinde yer alıyor bilgisi ortaya çıktı. Bunun PS4’te 381 dolar olduğu, konsolun da 2013 yılında 399 dolara satışa çıktığı hatırlatılıyor. Şu an PS4 Pro 399 dolara satılıyor ve bunlar üstünden bakıldığı zaman PlayStation 5 konsolun en az 470 dolara satılması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Oyun dünyasının esas geleceği tam böyle olacak;