reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

PlayStation 5 için duyuruldu: “Topluluk Oyun Yardımı”

PlayStation 5 oyun konsolu için bugün sürpriz bir duyuru yapıldı. Konsola “Topluluk Oyun Yardımı” isimli bir özellik geliyor.

“Topluluk Oyun Yardımı (Türkçe’ye daha sonra farklı bir şekilde de çevrilebilir)” özelliği yapılan açıklamaya göre yıl sonunda kullanıma sunulacak. Bu isteğe bağlı olacak özellik, sadece destekli oyunlarda çalışacak ve bazı bölümlerdeki oynayış görüntülerinizi otomatik olarak kayıt altına alarak diğer oyuncuların görebilmesi için şirkete gönderecek. Bu sayede oyuncular takıldıkları yerleri diğer oyuncuların nasıl geçtiğine bakabilecek, süreçte kayıt altına alınan videolar bir moderasyon sürecinden geçirilecek. Bu açıdan çok güzel görünen sistem, Sony’nin mevcut Oyun Yardımı bölümünün üstüne dahil edilecek. Bu konuda yaptığı açıklamada PlayStation yöneticilerinden Sabrina Meditz, “Videonuz PlayStation oyuncularının izlemesi, öğrenmesi ve puanlaması için bir Oyun Yardımı ipucu olarak yayınlanacak” diyor, kayıt altına alınan görüntülerin gönderildikten sonra konsollardan silineceği belirtiliyor. Yani bu görüntüler ile dahili depolamayı doldurmayacak şirket, bu videolara herhangi bir kişisel içerik (Mikrofon kaydı, kişisel görüntü vb.) de eklemeyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konsol için bundan önce bir güncelleme dikkat çekmişti. PlayStation 5 için geçtiğimiz haftalarda gönderilen yeni güncelleme ile beraber DualSense ve DualSense Edge kontrolcülerin hem dahili hoparlör özelinde ses seviyesi artırılıyor hem de yapay zekâdan güç alınarak mikrofon kalitesi hatırı sayılır oranda iyileştiriliyor. Burada özellikle arka plan gürültüsünün ortadan kaldırılmasına odaklanılıyor, yeni sürümle beraber eğer ekran paylaşma özelliğini kullanırsanız, arkadaşlarınız oyununuzla etkileşim kurmak için işaretçileri ve emoji tepkilerini kullanabiliyor. Ayrıca bu sürüm ile beraber PS5’teki güç göstergesinin parlaklığı de kontrol edilebiliyor. Burada kişilere düşük, orta ve yüksek olmak üzere üç farklı seçenek sunuluyor.

PlayStation 5 ve DualSense güncellemesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın