reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation Portal

PlayStation Portal için Wi-Fi odaklı güzel bir güncelleme yapıldı

Hem iyi hem de kötü yorumlar alan taşınabilir oyun cihazı PlayStation Portal için Wi-Fi odaklı güzel bir güncelleme yapıldı.

PlayStation Portal için gönderilen son güncelleme hakkında Sony resmi olarak şunları aktardı:Wi-Fi bağlantı kalitesi üzerinde kontrol sahibi olduğunuz için PS Portal’ın evde kullanılmasını tavsiye etsek de, ürün hızlı ve istikrarlı bir Wi-Fi bağlantısının mevcut olduğu yerlerde, yani ev dışında da kullanılabilir. Birçok oyuncunun bu imkandan fazlasıyla yararlandığını gördük. Bu yeni güncelleme ile PS Portal, ağ parolasını girmenin ötesinde ek doğrulama adımları gerektiren genel/halka açık Wi-Fi ağlarına da rahatlıkla bağlanabilecek. Buna otellerde, kafelerde ve havaalanlarında sıkça rastlanan oturum açma ekranlı Wi-Fi ağları da dahildir.” Sony, yeni sürümle ekranda sanal olarak gösterilen dokunmatik yüzeyi de güncelliyor ve ekranın sağ üst köşesine kalan pil seviyesini gösteren bir gösterge ekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Resmi Türkiye fiyatı tam 11.999 TL olarak açıklanan Portal, hakim olmayanlar için bulut oyunculuğu merkeze almıyor. Bu taşınabilir oyun cihazını alanların mutlaka bir PlayStation 5‘e sahip olması gerekiyor, oyunlar bu cihaza Wi-Fi kullanılarak PS5 üzerinden aktarılıyor. Yani cihazın merkezinde “Remote Play / Uzaktan Oynama” altyapısı bulunuyor, bu özelliği Sony kendisi şöyle açıklıyor: “Uzaktan Oynama ile PlayStation konsolunuzu yüksek hızlı internet bağlantısı olan her yerden uzaktan kontrol edebilirsiniz. Örneğin hareket halindeyken PS5 ve PS4 oyunlarının keyfini çıkarmak için başka odadaki bir bilgisayarı veya bir akıllı telefonu kullanabilirsiniz.” 

Bu temelde devamlı yüksek hızlı bir internet bağlantısına ihtiyaç duyan Portal, bünyesinde 8 inç boyutunda bir 1080P LCD ekran taşıyor, yanlarda ise temel olarak DualSense kontrolcüler kullanılıyor. Yurt dışı satış fiyatı 199 dolar olarak açıklanan Portal, 3.5 mm yuvasına sahip olduğundan kablolu kulaklık kullanımına izin veriyor. 1080P’de maksimum 60 fps oyun desteği olan cihaz için bir inceleme kapsamında şu yorum yapılmıştı: “Sony’nin PlayStation Portal’ı neden var? Test ettikten sonra aklımıza gelen soru bu. 199,99 dolarlık cihaz sadece tek bir şey yapıyor: PS5’inizden Wi-Fi aracılığıyla oyun akışı sağlamak. Yerel olarak oyun oynamak yok, bulut üzerinden oyun aktarma yok, Netflix uygulaması vb. yok…”

PlayStation Portal yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın