reklamı kapat

POPÜLER

Plazma üretimi yasaklanıyor mu?

Plazma TV teknolojisinin enerji verimliliği sebepleri ile yasaklanabileceği haberinin yayılması üzerine Avrupa Tüketici Elektroniği Birliği EICTA, AB Minimum Enerji Standardı ile ilgili resmi açıklama yaptı. EICTA bahsi geçen haberlerdeki ifadelerin kesinlikle yanlış  olduğunu söylüyor. Resmi açıklamaya göre konu ile ilgili AB direktifine göre plazma veya herhangi bir teknoloji, enerji verimlilik koşullarına uyduğu sürece TV üretiminde kullanılmasının yasaklanması mümkün değil.
*Yazının devamında EICTA’nın AB Minimum Enerji Standardı ile ilgili resmi açıklamasının tümünü bulabilirsiniz.

“EICTA’dan Plazma Üretim Sınırlaması ve Enerji Tüketimine İlişkin Açıklama

Avrupa elektronik sektörü adına önemli açıklamadır.

Son zamanlarda basında yer almakta olan haberlerde, Plazma TV teknolojisinin enerji verimliliği sebepleri ile yasaklanabileceği belirtilmektedir. Bu ifadeler tamamen yanlıştır.

Konu ile ilgili AB direktifine¹ göre plazma veya herhangi bir teknoloji, enerji verimlilik koşullarına uyduğu sürece TV üretiminde kullanılmasının yasaklanması mümkün değildir.

AB ve üyeler, TV üretiminde kullanılan Plazma TV, LCD TV, CRT(tüplü) TV ve diğer tüm teknolojilerin daha enerji verimli getirilmesini sağlayacak yeni düzenlemeler üzerinde çalışmaktadırlar.

Tüm üreticilerin Avrupa pazarında TV üretmek, ithal etmek ve satmak için yeni hazırlanacak minimum verimlilik standartlarına uyması istenecektir. Yeni düzenlemenin 2009’un ikinci yarısında yayınlanması beklenmektedir. Geçiş sürecinin ardından ürünlerin 2010 yılının ikinci yarısında uyumlu hale getirilmesi beklenmektedir.

Konu hakkında iyi anlaşılması gereken bir nokta da, Plazma, LCD ve CRT gibi teknolojilerin enerji tüketiminde farklı yollar izledikleridir. Ancak endüstri, tüketicilerin bu teknolojileri aynı şekilde karşılaştırabilmesi için kriterleri birleştirip tek bir ölçüm şekli kullanmaktadır.

Özetlemek gerekirse, hem LCD hem plazma teknolojilerinde geçen birkaç sene içinde ciddi gelişmeler elde edilmiş olup her iki teknolojide her bir yeni üretimde daha iyi enerji verimliliği elde edilmektedir. Yakın zamanda Las Vegas’ta düzenlenmiş olan tüketici elektroniği fuarın CE Show’da birçok üretici, elektronik endüstrisinin ‘enerji verimliliğinde sürekli iyileştirme sağlama’ taahhüdüne sadık kaldığını, mevcut ve gelecek teknolojilerde sağladığı gelişmeleri tanıtarak göstermiştir.”

İLGİLİ HABERLER