reklamı kapat

POPÜLER

Türk bilim adamının başkanlık yaptığı ekipten havacılıkta devrim yaratacak jet motoru

23 Mayıs 2017

Berlin Teknik Ünivesitesi’nde görev yapan Berkant Göksel’in başında bulunduğu grup uzay ve havacılık alanında fosil yakıtları kullanmadan ilerleme sağlayacak bir jet motoru geliştirdi.

Geleneksel yapıda olan motorların atmosfere bıraktığı zehirli gazların Dünya’da yarattığı tahribatı görmek artık çok zor değil. Bunu bir yüzdeye vurduğumuzda jet motorlarının payı da hiç de azımsanmayacak seviyede. Dünya’da olduğu gibi uzaya fırlatılan gemilerde kullanılan iticilerin motorları da geleneksel yapıda olduğundan ötürü bu zararı bizim atmosferimizin dışarısına da taşımakta. Berlin Teknik Ünivesitesi’nde görev yapan Berkant Göksel‘in sorumlu olduğu grup tarafından geliştirilen motorlar, geleneksel yapıda olup yakıt ve sıkıştırılmış hava ile yol alan motorlara devrimsel bir opsiyon olarak karşımıza çıkıyor. Bu motorlarda kullanılan ana kaynaksa plazma.


90’ları başında kullanılan lakin yeterli itici güç sağlamadığı için geri planda kalan plazma iticiler üzerinde yapılan geliştirmeyle motorun şuanda saniyede 20 kilometre hıza ulaşabileceğini ifade eden Göksel, zemin seviyesinde güçlü ve hızlı tepki veren plazma jet motorlarını üreten ilk ekip olduklarının altını çiziyor. Ekibin başlangıç için geliştirdiği 80 milimetre uzunluğa sahip ilk iticilerin ortaya koyduğu güç doğrultusunda bir uçağın havalanabilmesi için yaklaşık 10.000 tanesine ihtiyaç duyulduğu ve bunun bir araya getirilmesinin çok karmaşık bir sistemi gerektirdiği şimdilik masada duran sonuçlar arasında. Ek güç kaynağı olarak güneş enerji panellerini de kenarda beklettiklerini ifade eden Berkant Göksel ilk adımda kompakt füzyon reaktörlerinden faydalanmanın yollarını arayacaklarını belirtiyor. Plazma motorlarının kullanıldığı hibrit uçak projeleri üzerinde de çalışan ekibin ellerinde bulundurdukları kaynağı ne derece başarılı şekilde değerlendirebileceğini önümüzdeki süreç gösterecek.

YORUMLAR