reklamı kapat

POPÜLER

Ford’dan ilhamı jet uçağından alınan 545 beygirlik F-150 Raptor [Video]

06 Temmuz 2017

Özel bir organizasyon için geliştirken proje Ford Performans ekiplerinin de dahil olduğu ortak çalışmanın ardından ortaya çıktı.

Genellikle bağımsız performans ve tasarım geliştiricilerinden görmeye alışık olduğumuz fabrika çıkış modeller üzerindeki sıra dışı projeler bu kez bizzat üretinin kendi içerisinden gelmiş bir şekilde karşımıza çıktı. Ford’un Amerika’nın en çok satan pickup modeli konumundaki başarılı modeli F-150 Raptor‘u merkezine yerleştirdiği projenin çıkış noktası, genellikle hiper otomobillerle görmeye alışık olduğumuz jetlerin üzerine şekilleniyor. Geleneksel olarak düzenlenen ve kapılarını 27 Temmuz‘da açacak olan EAA Gathering of Eagles 2017 havacılık organizasyonunda meraklılarıyla buluşacak olan özel proje, ilhamını F-22 Raptor‘tan alıyor.


Geliştirme kapsamında ilk olarak ızgara ve aynalarındaki uçak motifiyle dikkatimizi çeken F-150 Raptor’da tavana konumlandırılmış ekstra ışıklandırmalar, karbon fiber çamurluklar ve özel tasarım jantlar dış yapıda araca farklı bir standart kazandıran parçalar arasında öne çıkıyor. Güç ünitesi de Ford Performans mühendisleri tarafından elden geçirilen aracın 3.5 litre hacme sahip EcoBoost V6 motoru 545 beygirlik bir seviyede. Ford’un desteğiyle birlikte EAA ve AirVenture’ın gökyüzüne ilgi duyan binlerce genç insana bu dünyayı keşfetme ve deneyimleme imkanı sunduğunu belirten EAA başkanı Dave Chaimson, F-22’den esintileri taşıyan F-150 Raptor projesi ve desteklerinden ötürü markaya minnettar olduklarını ifade etti.

VİDEO