reklamı kapat

POPÜLER

Arazi sürüşüne yeni standartlar; 2019 Ford F-150 Raptor premium sınıfı anımsatan özellikler kazandı [Video]

Sürüş dinamiklerine önemli oranda etki eden yenilikleri beraberinde getiren 2019 Ford F-150 Raptor, sınıfının liderliğine oynamaya devam edecek.

Hemen her arazi tutkunun sahip olmak isteyeceği türden bir model olan Ford F-150 Raptor, asfalt üzerine elde edilen performans dinamiklerinin limitlerini dışarıya taşıma iddiasıyla yola çıkıyor. Sınıfında Amerika’nın en çok tercih edileni konumunda olan F-Serisi’ne her zaman gerekli karşılığı gösteren Ford, sunduğu özelliklerle de kullanıcıları memnun etme konusunda doğrusunu söylemek gerekir oldukça başarılı. Ranger versiyonuna gelen 2.0 litrelik motorla Avrupa pazarı için biçilmiş kaftan haline gelen Raptor, 2019 model yılıyla birlikte sürüş dinamiklerine doğrudan etki edecek geliştirmeler alıyor. Elektronik destekten başlayıp süspansiyonlara kadar uzanan bu değişimler, arazideki performans limitlerinin bir adım ileriye götürülmesinde kilit rol üstlenecek.

Bizim için nelerin var Ford?

Sunulan geliştirmelere ilk olarak donanımsal parçadan başlayalım. Uzun bir süredir F-150 Raptor’un süspansiyon sistemini Fox Racing ortaklığıyla yürüten Ford, bu geleneğini 2019 model yılında da devam ettiriyor. Bu iş birliğinin karşımıza çıkarttığı yenilikse “Live Valve” teknolojisinin araca entegrasyonu. Elektronik analiz üzerinden kendisini anlık olarak yol koşullarına göre ayarlayabilen bu yapıda sensörlerden faydalanılıyor. Raptor’da sunulan “Zemin Yönetim Sistemi” ile koordineli olarak çalışan bu süspansiyon sistemi yüksek hızlara çıkıldığında bile araç içerisindeki konforun maksimum düzeyde tutulmasından sorumlu. Burada sensörler üzerinden yapılan analizin mili saniyeler üzerinden analiz edildiğini de belirtmeden geçmeyelim.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kullanıcı deneyiminde en büyük farkı yaratacak ikinci yenilikse “Yol Kontrol Sistemi“. Bu teknolojisi aslında doğrudan arazi için geliştirilmiş bir hız sabitleyici olarak da nitelendirebiliriz. Saatte 32 kilometrelik hıza kadar aktif olarak kullanılabilen bu yapı, Ranger Raptor’un fren ve gaz işlemlerini kendi kendine yapmasına, sürücünün ise sadece direksiyon kontrolüyle meşgul olmasına olanak tanıyor. Beraberinde Ford GT’den alınan mavi ve kırmızı gibi yeni renk seçeneklerini de getiren 2019 model yılı geliştirmeleri, kokpit bölümünde Recaro koltuklarla kullanıcısını karşılayacak. Kaputunun altında 3,5 litrelik EcoBoost ve 6,2 litrelik V8 seçenekleriyle satışa sunulacak olan 2019 Ford F-150 Raptor’un fiyatları önümüzdeki aylarda açıklanacak. Satışların ise bu yılın son çeyreğinde başlaması planlanıyor.

YORUMLAR