reklamı kapat

POPÜLER

Google YouTube

YouTube, çok tepki çekecek bir değişikliğin testini yapıyor

Popüler sosyal medya platformu Instagram, geçtiğimiz yıllarda kronolojik akış sistemini değiştirmiş ve bunun için çok büyük tepkiler almıştı. Biliyorsunuz bu konuda bir türlü geri adım atmayan şirket, rakiplere de örnek olmuş görünüyor. Bu sefer konunun gündeminde YouTube yer alıyor.

Orijinalde takip ettiğiniz hesaplardan gelen fotoğraf ile videoları zamana göre sıralandıran Instagram, yeni süreçte bu sıralamayı ilginizi çekebilecek içerikler çerçevesinde değiştirdi. Bu değişikliği kişilerin birçok içeriği kaçırdığını belirterek yapan şirket, burada özel bir algoritmayı devreye aldı. İşte bunun aynısını YouTube da test ediyor. Yurt dışındaki birçok kullanıcı üzerinde yapılan test, şirket tarafından da doğrulanıyor. Instagram’a benzer şekilde bu altyapı ile kişilerin izlemek istedikleri videoları daha iyi bulduğu söyleniyor. Şirketin hali hazırda kullandığı “Tavsiye” sistemini aldıran özellik, şimdiden çok büyük tepki çekiyor. Çünkü kişiler bu sayede birçok videoyu kaçıracağını çok iyi biliyor. Bu durum Instagram’da çok ama çok sık yaşanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube sadece deneme yaptığını söylüyor

Bu özelliğin gelmesi kişilere seçme şansı sunulduğu sürece hiç problem değil. Instagram esasen bu konuda eleştiriliyor çünkü kişilere kronolojik sıralamaya dönme şansı tanımıyor. Gelen tepkilerden sonra süreci doğru kuracağını düşündüğümüz video devi, şu an gerçekten büyük bir şikayet bombardımanına tutuluyor.

İlgili Video

Google’den çok önemli bir çalışma