reklamı kapat

POPÜLER

Pokemon Go şimdi de resmi şikayetlerle uğraşıyor

Son zamanların en çok konuşulan oyunlarından biri olan Pokemon Go şimdi de şikayetlerin odağına yerleşti. 70’den fazla oyuncu Amerika’daki Federal Şikayet Komisyonu‘na başvurdu.

Yaz aylarında piyasaya sürülen Pokemon Go kısa zamanda en çok indirilen uygulamalar arasına girmeyi başardı. Hızı gelen yükselişin yanında temmuz ayından günümüze kadar 72 kişi Federal Şikayet Komisyonu ile irtibata geçti. Bu şikayetlerden 56 tanesi direkt olarak Niantic Labs‘i hedef alıyordu. Geri kalanlar ise The Pokemon Company ve Nintendo‘ya yöneltilmişti. Şikayette bulunan oyunculardan biri herhangi bir uyarı almaksızın Pokemon Go‘dan banlandığını ve bu hesabına 450 dolar harcadığı için zararda olduğunu dile getirdi. Bu kişi ya hesabının açılmasını ya da zararının karşılanmasını talep ediyor. Bildiğiniz gibi Niantic Labs geçtiğimiz haftalarda hile yapan, üçüncü parti uygulama veya site kullanan oyuncuları banlamıştı. Bu karar ciddi tepkilerle sonuçlanınca, banlanan hesapların yeniden gözden geçirileceği açıklanmıştı.

Elbette şikayette bulunanların hepsi banlanma kaynaklı sorun yaşamıyor. Diğer şikayetler arasında çocukların güvenliği, özel mülkün Pokemon Gym’i olarak kullanılması ve gizlilik gibi başlıklar öne çıkıyor.

Oyuncuların ilgisini kaybetmeye başlayan Pokemon Go, eylül ayında 500 milyon indirilme sayısına ulaştı. Ayrıca yakın zamanda yapılan güncelleme ile de oyuna “arkadaş Pokemon” sistemi eklenmişti.