reklamı kapat

POPÜLER

Polaroid’in sosyal kelebeği Socialmatic kozasından çıkıyor [Video]

Instagram uygulamasının logosu olarak kullanılan kare biçimli fotoğraf makinesinden esinlenen Polaroid Socialmatic’in çıkışı uzun süredir bekleniyor. Çıkışa bir adım daha yaklaşan Socialmatic’in prototipleri Photokina fuarında gösterime sunuldu.

Socialmatic’in ortaya çıkış süreci aslında bir hayli ilginç. Yola ilk başta Instagram logosundan esinlenen konsept makine olarak çıkan Socialmatic, daha sonra Indiegogo üzerinden fon toplamak üzere kampanya başlatmıştı. Kampanya 50 bin dolarlık fonu toplama başarısı gösteremese de fikir Polaroid’in epey ilgisini çekmiş, sonuçta da Socialmatic Amerikalı firma tarafından satın alınmıştı. Bu noktada Socialmatic’in esin kaynağı Instagram logosunun da orijinal Polaroid makineden esinlendiğine dikkat çekmek gerek.

14 megapiksellik ön kameraya ve 2 megapiksellik arka kameraya sahip olan Socialmatic ile çektiğiniz fotoğraflar 2 x 3 inçlik ZINK fotoğraf kağıdına basılabildiği gibi 4 GB dahili hafızaya veya microSD karta kaydedilebiliyor. Veya adı üstünde “sosyal” bir makine olan Socialmatic’le fotoğraflar Wi-Fi/Bluetooth üzerinden internette paylaşılabiliyor.

Ön tarafında LCD ekran yer alan makine Android tabanlı. Aslında 2014 sonbaharında çıkması planlanan Socialmatic’in çıkışı 2015 başına ertelenmiş durumda. Türkiye’ye gelip gelmeyeceği belli olmayan makinenin 300 euro etiketle satışa sunulması bekleniyor.

VİDEO