reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm Snapdragon LOG Tasarım

Qualcomm, akıllı saatler için yeni Snapdragon işlemciler tanıtacak

Mobil işlemci devi Qualcomm, yapılan üstü kapalı bir resmî paylaşım üzerinden akıllı saatler için yeni işlemcilerin müjdesini verdi.

Qualcomm, kısa süre önce sayfanın altındaki paylaşımı yaptı. Burada net olarak açıklama yapılmadı ancak bu paylaşımın arkasında yeni “Wear” serisi akıllı saat işlemcileri yer alıyor. Paylaşımda heyecanı artırmak adına “büyük bir şeyin geldiğini” belirten firma, yapılan sızıntılara göre çok yakında karşımıza direkt olarak Snapdragon Wear 5100 ve Snapdragon Wear 5100+ ile çıkacak. Samsung’un 4 nm üretim sürecinden çıkacak işlemciler, 12 nm üretim sürecinden çıkan Snapdragon Wear 4100 serisinden çok daha yüksek performans ve enerji tasarrufu getirecek. Yıl bitmeden birçok gelişmiş akıllı saate gücünü vermesi beklenen bu işlemciler, alanda eskiye oranla hatırı sayılır bir sıçrayış sağlayabilir.

Bu arada Qualcomm işlemci tarafından başka çalışmalarda yapıyor. Şu an 2023’ün amiral gemilerine gücü verecek Snapdragon 8 Gen 2 üzerinde aktif olarak çalışan dev isim, bilgisayar tarafında da etkili olmak istiyor. Qualcomm aslında hali hazırda dizüstüler için işlemciler üretiyor ancak bunlar Apple’ın yeni nesil M-Serisi işlemcilerinin karşısına konumlandırılmıyor.

Firmanın M-Serisi işlemcilerin karşısına çıkacak ilk çözümü ise şirket CEO’sunun açıklamasına göre ancak 2023’ün sonunda pazara sunulacak. Alandaki bu yeni nesil işlemciden, Qualcomm tarafından satın alınan ve eski Apple işlemci mühendisleri tarafından kurulan Nuvia şirketi sorumlu olacak.

Qualcomm, yüksek ihtimalle 2023’ün sonunda Apple’a gerçek anlamda rakip olamayacak. Ancak firmanın güçlü bir işlemci ile 2024’ün başında pazara sunulacak birçok taşınabilir Windows PC’ye giriş yapması olası durumda. Firmanın Apple ile esas rekabete ise 2024 sonrasında atılacak adımlar ile gireceği düşünülüyor. ARM mimarili yeni nesil işlemciler, yüksek performansı ve düşük enerji ihtiyacı ile yerine getirebiliyor.

Qualcomm adımları yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display