reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm Snapdragon X70 modem

Qualcomm Snapdragon X70 modem birimini tanıttı [MWC 2022]

Qualcomm Snapdragon X70 modem birimini Mobil Dünya Kongresi 2022 kapsamında tanıttı. Bu ürün akıllı telefonlar için tasarlanmış.

Mobil Dünya Kongresi 2022 kapsamında önemli duyurular gelmeye devam ediyor. Bunlardan birisi de akıllı telefonlar için hazırlanan yeni Qualcomm Snapdragon X70 modem birimi oldu. Ticari olarak sunulan her hücresel bant ile uyumlu olan ve 600 MHz ile 41 GHz arasında çalışma gösterebiliyor olmasıyla ses getiren yeni modem, altyapısında yapay zekadan da yardım alıyor. Yapay zekâ ile 5G performansını telefonun tutulduğu ele bağlı olarak dahi geliştirebilen / iyileştirebilen ve süreçteki verimi ciddi şekilde artıran Snapdragon X70, 5G bağlantıda 10 Gbps indirme hızına kadar çıkış yapabiliyor.

Qualcomm Snapdragon X70 taşıyan akıllı telefon modellerinin 2022’nin ikinci yarısından itibaren geleceği aktarılıyor. Ancak bu telefonlara kişilerin ancak 2022’nin sonunda geniş çaplı olarak ulaşabileceği belirtiliyor. X70’ün sadece amiral gemilerinde olması bekleniyor.

Bu arada Qualcomm bugün ses odaklı da duyurular yaptı. Firmadan MWC 2022 kapsamında S3 ve S5 ses platformları da geldi. Daha önce tanıtılan Snapdragon Sound altyapısına dahil olan bu platformlar, temel olarak birer çip donanımları ve giriş yaptıkları telefonların ses kalitesini artırmaya odaklanıyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bluetooth bağlantının sınırları zorlayacak ve kablosuz kulaklıklara 24-bit 96kHz ya da 16-bit CD kalitesinde kayıpsız ses aktarımını mümkün kılacak S3 ve S5 donanımları, aktarıldığı kadarıyla özel bir oyun moduna da sahipler. Bu oyun modu açıldığı zaman akıllı telefon ile kablosuz kulaklık arasındaki ses gecikmesi 68 ms seviyesine inecek. 

İlk olarak yılın ikinci yarısında gelecek Xiaomi ve iQOO imzalı telefonlarda karşımıza çıkacak S3 ve S5, yeni ürünlerin aktif gürültü engelleme performansını da artıracak. Bu donanımlardan tam yararlanmak adına firmaların çapraz destek (Telefon + kulaklık) vermesi gerekecek.

Qualcomm Snapdragon X70 yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle