reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm Snapdragon 855

Qualcomm’un üst düzey yeni mobil işlemcisi Snapdragon 855, performans testinde göründü

Şu an satılan Android amiral gemilerinin hemen hepsinde Qualcomm Snapdragon 845 işlemci yer alıyor. 2018’i domine eden işlemci, yerini Snapdragon 855‘e bırakmaya hazırlanıyor. Peki bu model nasıl bir performans ortaya koyuyor?

Geekbench testinde görünen 6 GB RAM‘e ve Qualcomm Snapdragon 855 işlemciye sahip test akıllı telefonu, görüldüğü kadarıyla tek çekirdekte testinden 3.697 puan, çok çekirdekten ise 10.469 puan alıyor. Bu sonuç Snapdragon 845’e oranla hatırı sayılır bir artış gösteriyor. Ayrıca işlemcinin Apple’ın mevcut iPhone modellerine gücünü veren A11 Bionic’i özellikle çok çekirdek performansı tarafında yakaladığı görülüyor. Ancak bu pek de olumlu bir detay olarak karşımıza çıkmıyor. Çünkü Apple’dan 12 Eylül tarihinde 7 nm üretim hattından çıkan yeni A12 işlemci geliyor. A12’nin hem işlemci hem de GPU tarafında çok ciddi performans artışı getireceği belirtiliyor. Yani Android cihazlar “bazı performans testlerinde” yine iPhone’ların gerisinde kalacak gibi görünüyor. Ancak biliyorsunuz gündelik kullanım performans testleriyle doğru orantılı olmuyor.

Qualcomm Snapdragon 855

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Qualcomm Snapdragon 855 işlemcili modeller ne zaman satışa çıkacak?

Bu konuda tahminler 2019’un başını gösteriyor. Henüz diğer teknik detayları belli olmayan mobil işlemcinin, sağlam bir rakibi daha bulunuyor. O da Huawei’nin IFA 2018 kapsamında tanıttığı Kirin 980. Dünyanın 7 nm üretim hattından çıkan ilk işlemci modeli olan Kirin 980, Snapdragon 845’ten çok daha iyi bir performans getiriyor. Burada SP855 ile kafa kafa bir mücadele olacak gibi görünüyor. Bu da Huawei ve Honor cihazların yeni yılda performans açısında geride kalmayacağını gösteriyor.

İlgili Video

Snapdragon işlemcili en güçlü modellerden