reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm’dan Çinli telefon üreticisi Meizu’ya patent davası

Ünlü çipset üreticisi Qualcomm, Çinli akıllı telefon geliştiricisi Meizu’ya dava açtı. Uygun fiyata satışa sunduğu akıllı telefonlarla tanınan ve Çin’deki akıllı telefon pazarından en büyük dilimlerden birini alan Meizu eğer davayı kaybederse şirket için işler bir hayli kötüye gidebilir.

Qualcomm kendi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamayla Meizu’nun kendilerine ait 3G ve 4G bağlantıyla ilgili patentlerini ihlal ettikleri için dava açmak durumunda kaldıklarını duyurdu. Bu bağlantı standartlarıyla alakalı olarak 100’den fazla şirketle anlaşmaya vardıklarını belirten Qualcomm, Meizu’ya iyi niyetli yaklaşmalarına rağmen gerekli adımlar atılmadığı için davayı açtıklarını ifade etti. Eğer Qualcomm davayı kazanırsa 3G ve 4G teknolojilerini kullanan cihazların satışının durdurulma ihtimali bulunuyor. Ayrıca Meizu’nun yüklü bir tazminat ödemesi de ihtimaller dahilinde.

Bu dava Meizu için ilk değil ve son da olmayacak gibi görünüyor. 2007 yılında Meizu M8 adlı cihazını piyasaya süren şirket, Apple‘ın açtığı davadan büyük zarar görmüştü. M8’in iPhone’a benzediği gerekçesiyle açılan davada mahkeme Apple’ı haklı bulmuş ve cihazın satışını durdurmuştu.

YORUMLAR