reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm Centriq 2400
Qualcomm Centriq 2400

Qualcomm’dan veri merkezleri için 48 çekirdekli işlemci

Qualcomm, veri merkezleri için geliştirdiği 48 çekirdekli işlemcisini tanıttı. Qualcomm Centriq ürün ailesinin ilk üyesi olan Qualcomm Centriq 2400 serisinin 48’e varan çekirdeği bulunuyor. En gelişmiş 10nm FinFET işlemci teknolojisi üzerine inşa edilen işlemciye Qualcomm Falkor CPU güç veriyor. Qualcomm Falkor CPU, Qualcomm Datacenter Technologies’in özel ARMv8 uyumlu çekirdeklerini kullanıyor.Hem yüksek performans hem de güç verimliliğini en yüksek seviyede sunacak şekilde optimize edilmiş bu çekirdekler, veri merkezlerinin genel iş yükleri ile başa çıkmalarını sağlayacak şekilde tasarlandığı belirtiliyor.

Qualcomm Datacenter Technologies Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Anand Chandrasekher, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Qualcomm Centriq 2400 serisi ile ARM tabanlı sunucular için yüksek performansı ve güç verimliliğini konsept olmaktan çıkarıp gerçeğe dönüştürüyoruz. Qualcomm olarak en yeni premium akıllı telefonlara düşük güç tüketen yüksek performans getirmek için en son entegre devre (IC) teknolojisini kullanıyoruz. İlk kez 10nm IC teknolojisini kullanan ve ARM işlemciler ile çip üzeri sistem tasarımlarındaki deneyimini güçlendiren Qualcomm, Qualcomm Centriq sunucu işlemci ailesi ile veri merkezlerine çığır açan teknoloji getiren ilk şirkettir.” dedi.

Etkinliğin bir parçası olarak ayrıca Qualcomm Datacenter Technologies, Qualcomm Centriq 2400 işlemcinin güç verdiği Linux ve Java üzerinde Apache Spark ve Hadoop çalıştırdı. Önemli müşterilere örnek olarak gönderilen Qualcomm Centriq 2400 işlemcinin 2017 yılının ikinci yarısında piyasaya sürülmesi bekleniyor.