reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm’un 7 nanometre işlemcileri için geri sayım başladı

Yarı iletken piyasasındaki rekabet tüm hızıyla sürüyor. Geçen günlerde Samsung yaptığı açıklamayla daha düşük nanometreli mimarilere geçiş yapabilmek için yol haritasını açıklamıştı. Şimdi ise Qualcomm cephesinden bazı bilgiler gelmiş durumda. Buna göre Qualcomm, 7 nanometre mimariye sahip işlemcilerin üretimini hangi firmanın yapacağına karar vermiş durumda.

Söylenenler doğruysa Qualcomm yeni 7 nanometrelik işlemcilerini TSMC’ye ürettirmeye hazırlanıyor. Eğer bu iddia doğru çıkarsa Samsung piyasadaki en büyük müşterilerinden birini daha kaybedebilir. Zira daha önce Apple, Samsung ve TSMC’yi kendi işlemcilerinin üreticisi olarak seçmiş ancak işlemciler arasındaki performans farkı nedeniyle daha sonrasında tamamen TSMC’ye yönelerek Samsung’la anlaşmasını bitirmişti. Samsung, şimdi de Qualcomm gibi bir devle olan anlaşmayı kaybederse kötü bir dönem geçirecek gibi görünüyor. Halihazırda Qualcomm’un 10 nanometre işlemcilerini üreten Samsung’un hemen bu durumdan etkilenmeyeceği fakat gelecek yıldan itibaren sorunlar yaşayabileceği düşünülüyor.

Qualcomm’un 7 nanometre işlemcilerle ilgili çalışmaları geçen yılın ikinci çeyreğinden beri TSMC’nin işlemci geliştirme araçlarıyla yaptığı belirtiliyor. İşlemcilerin seri üretiminin ise bu yılın son dönemi ile gelecek yılın başları arasında başlaması bekleniyor. Qualcomm ve TSMC’den henüz konuyla ilgili bir açıklama gelmiş değil. Dolayısıyla resmi bilgileri öğrenmemiz için bir süre daha beklememiz gerek.