reklamı kapat

POPÜLER

Samsung 4 nanometre işlemcilere kadar ulaşan yol haritasını açıkladı

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticilerinden biri olan Samsung, işlemcileri bir adım daha ileri taşımak için kollarını sıvamış durumda. Yapılan açıklamalara göre Samsung’un yol haritasında heyecan verici teknolojiler mevcut. 

Belirtilenlere göre Samsung’un ilk hedefli 8LPP (Low Power Plus) olarak adlandırılan 8 nanometre mimariye sahip işlemciler geliştirmek. Bu işlemcilerin EUV (Extreme Ultra Violet) olarak anılan çözümün kullanılmayacağı son işlemci olacağı belirtiliyor. Bundan sonraki 7 nanometre işlemcinin söz konusu EUV çözümünü kullanan ilk işlemci olarak karşımıza çıkacağı dile getiriliyor. 7 nanometre işlemcilerin teknoloji dünyasında büyük yankı uyandıracağı, zira bu zamana kadar geçerliliğini koruyan Moore yasalarının sınırlarını aşacağı ifade ediliyor. 7 nanometre mimarisinin bu şekilde önemli bir çıkış yapmasının ardından 6LPP, 5LPP ve 4LPP şeklinde geliştirmelerin yapılacağı belirtiliyor.

4 nanometrelik işlemcinin yeni nesil MBCFET (Multi-Bridge Channel FET) yapısını kullanan ilk işlemci olacağı ve mevcut işlemcilerde kullanılan FinFET yapısının sınırlamalarından kurtularak hem boyut anlamında hem de performans anlamında önemli geliştirmeler içeceği belirtiliyor.

Samsung söz konusu işlemcilerin haricinde bir de nesnelerin interneti için bir işlemci geliştiriyor. 18 nanometre mimariye sahip olacak işlemcilerin şimdiki 28 nanometrelik işlemcilere göre daha güçlü olacağı ve enerji verimliliği alanında daha başarılı işler çıkaracağı söyleniyor.

YORUMLAR