reklamı kapat

POPÜLER

razer cotex

Razer’ın yeni oyun platformu Steam’i yerle bir edebilir mi?

Razer, Valve‘e rakip olmaya hazırlanıyor. Eğer Steam‘i bayıla bayıla kullanan bir PC oyuncusuysanız, Razer aklınızı çelmek için hazırladığı yeni platformuyla sizi tekrar düşündürecek.

PC oyuncuları için oyun platformları adeta bir nimet. Özellikle Steam’in başını çektiği bu platformları EA’in tartışılır düzeyde başarılı oyun kütüphanesi Origin izlerken, Ubisoft’un UPlay‘i de kendi varlığını bir şekilde korumayı başarıyor. Düzenli olarak yapılan indirimlere değinmiyoruz bile. Bunun için alternatifler sadece oyun kütüphaneleriyle de sınırlı değil üstelik. Humble Bundle gibi sitelerden de komik fiyatlara oyun satın almak mümkün. Ancak Steam gibi platformların artısı sadece indirimli satışlar değil.

Valve’in işlev ve tasarım terazisini çok iyi ayarladığı Steam, bu yüzden en çok öne çıkan platform belki de. Sadece oyun satışı yapılmayan platform, oyunları kütüphanenize ekledikten sonra çalıştırıyor ve kendi bulut hafızasında kayıt dosyalarınızı depoluyor. Bunun dışında oyunlarla ilgili görüşler yazabileceğiniz gibi, ekran görüntülerinden oyunlara özel modlara kadar platform üzerinden paylaşabiliyorsunuz. Bu da neden bu kadar popüler olduğunu gözler önüne seriyor.

razer cotexRazer da Steam’in PC oyun pazarındaki açık üstünlüğüne bir son vermek için kendi ücretsiz platformu olan Razer Cortex’i duyurdu. Sistem olarak Steam’le hemen hemen aynı mantıkta ilerleyen Razer Cortex, mevcut mekanikleri biraz daha geliştirmiş. Oyunları Steam gibi Cortex üstünden satın alıp kendi kütüphanenizi oluşturabiliyorsunuz. Aynı şekilde Razer da büyük indirimler vadediyor. Oyun için kayıtlar alabileceğiniz Cortex ile Facebook’un yanı sıra YouTube’da da paylaşım yapabiliyorsunuz. Oyun sırasında video kaydı yapabildiğiniz platform, videolarınıza herhangi bir filigran da yerleştirmiyor. Cortex’in öne çıkan bir başka özelliği ise “Boost” sekmesi. Oyunları en uygun seviyede grafiklerle oynayabilmenizi sağlayan Cortex aynı zamanda manuel ayarlamalar yapmanıza da olanak tanıyor.

Steam gibi bir bulut depolama alanına sahip olan Cortex, otomatik kaydetme özelliği sayesinde kayıtlı dosyalarınızı güven altına alıyor. Şu an erken erişimde olan platform 22 bin kullanıcıya ulaşmış durumda. 10 Eylül’de herkese açılacak olan platformu Razer üyeliğine sahip kişiler buradan deneyimleyebilir.