reklamı kapat

POPÜLER

Razer’ın geliştirdiği sanal gerçeklik gözlüğü rakiplerine meydan okuyor

Oyuncular için ürettiği donanımlarla öne çıkan Razer da E3 2016‘yı boş geçmedi ve sanal gerçeklik gözlüğünün geliştirilmiş versiyonunu görücüye çıkardı.

Daha önce HDK 1.4’ü (Hacker Development Kit) duyuran Razer şimdi HDK 2 ile çok daha gelişmiş ama hala geliştirilme aşamasında bir sanal gerçeklik gözlüğü olan OSVR‘ı tanıttı. Yeni bir panelle gelen HDK 2, bir önceki modelin 1920×1080 piksellik paneline kıyasla tıpkı Oculus Rift ve HTC Vive’da olduğu gibi 2160×1200 piksel (441 ppi) OLED panelle geliyor. Tıpkı rakipleri gibi 90 Hz yenileme hızına sahip olan cihazın fiyatı ise PlayStation VR ayarında. 400 dolara satışa çıkacak olan HDK 2’nin Oculus Rift ve HTC Vive’ın desteklediği tüm oyunları destekleyeceği belirtiliyor.

Çoklu kamera kurulumu üzerinde çalışan Razer, HDK 2 ile pozisyon takibi için bir adet 100 Hz’lik kamera ve takip edilebilir kumandayla geliyor. Çift-lens sistemine sahip olan OSVR, her bir gözün odağının ayarlanmasını sağlıyor. Ayarlamalar her bir göz için +4,5 ile -2 arasındaki değerlerde yapılabiliyor. Böylelikle farklı numaralara sahip olunan göz bozukluklarında daha net bir görsel deneyim sağlanabiliyor. Ayrıca gözlüğün çıkarılabilir bir yüz maskesi de bulunuyor. Ne yazık ki cihazda dahili kulaklık mevcut değil. Razer’ın OSVR’ının 5 milyon dolarlık geliştirici bağışı da aldığını belirtelim.

HDK 2, temmuz başı gibi satışa sunulacak. 400 dolarlık fiyatıyla en yakın rakibi Oculus Rift’ten 200 dolar daha ucuz olan cihazın rekabeti kızıştıracağına ise şüphe yok.