reklamı kapat

POPÜLER

dolandırıcılık

Rekabet Kurumu’ndan otomotiv şirketlerine soruşturma geldi

Rekabet Kurumu otomotiv şirketlerine soruşturma açtı. Bunun arkasında sıfır ve 2. el otomobil fiyatlarındaki hızlı artışlar yer alıyor.

Sözcü’de yer alan habere göre Türkiye’de faaliyet gösteren birçok büyük otomotiv markası ve kiralama şirketine haziran ayı içerisinde sıfır ve ikinci el fiyatlarındaki hızlı değişimlere bağlı baskınlar düzenlemiş, yöneticilerin bilgisayarlarına el koymuştu. Baskınlarda sıfır araçta fiyat birliği ve 2. elde fiyat koruma yapılıp yapılmadığının araştırıldığı ifade edilirken, konu hakkında konuşan yetkililer bu baskınlardan hiçbir şey çıkmayacağını iddia etmişti. Ancak Rekabet Kurumu konu hakkında incelemelerini tamamlayarak kısa süre önce birçok otomotiv markası ve kiralama şirketi için soruşturma açıldığını duyurdu. Yapılan resmi açıklamada, “Rekabet Kurulu 24.07.2020 tarih 20-35/456-M sayılı kararı ile 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 41. maddesi uyarınca, birinci el (sıfır) ve ikinci el satış pazarlarında faaliyet gösteren şirketlerin dahil olduğu distribütör ve araç kiralama şirketlerinin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesinin ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak soruşturma açılmasına karar vermiştir” denildi.

Rekabet Kurumu önemli bir adım atıyor

Gelen bilgilere göre soruşturmaya ilişkin Tofaş, Ford Otosan ve Doğuş Otomotiv’den KAP’a açıklama yapılırken, otomotiv marka ve kiralama şirketlerinin yöneticilerinden savunma istendi. Bazı otomotiv yetkilileri ise süreç hakkında, “Tahminimiz ikinci eldeki fiyat artışını araştırıyorlar. Ama olayın bizlerle bir ilgisi yok. Hem galeriler hem de bireysel tüketicilerin ilan sitelerine koydukları yüksek fiyatlar yüzünden yapılan şikayetleri dikkate alarak inceleme başlattılar. Bu noktada distribütörlerin yapabileceği bir şey yok” şeklinde konuştu açıklaması yapılıyor. Soruşturma sürecinin nasıl sonuç vereceğini hep birlikte göreceğiz

İlginizi Çekebilir

Son dönemde gördüğümüz en uçuk araç