reklamı kapat

POPÜLER

Rekabette yeni isim; TCL PLEX incelemesi

TCL PLEX

NELER SUNUYOR?

İşin performans tarafına geldiğimizde önce teknik detayları bir aradan çıkaralım. Cihaz Snapdragon 675 işlemciden güç alıyor. İşlemci gücü 6 GB RAM ile destekleniyor. Dahili hafıza tarafında da 128 GB’lık bellek 256 GB’a kadar microSD kart ile genişletilebiliyor. Kullanımlarımız sırasında akıcı bir deneyim yaşadığımız PLEX’te PUBG Mobile’ı da yüksek ayarlarda herhangi bir takılma ya da atlama olmadan deneyimlemeyi başardık. Android Pie üzerine giydirilmiş kendi arayüzüyle gelen cihazda TCL UI diye bir arayüz kullanılıyor. Bu arayüz cihaz kurulumu sırasında deneyimi seçmenize izin veriyor. Yani ister tüm uygulamaları ana ekranda topluyor isterseniz de uygulama çekmecesi açabiliyorsunuz. Biz tüm uygulamaları ana ekranda kullanmayı tercih ettik. Basit bir deneyim sağlayan cihaz ön yüklü pek çok uygulamayla geliyor. Onlardan biri Optimize uygulaması. Bu uygulamaya tıkladığınızda bir uygulama açılmıyor. Sadece logo dönüyor ve cihazınızın optimize edildiğini söylüyor. Bir diğeri ayarlardan da değiştirebileceğiniz ekranın sol tarafındaki ek tuşun uygulaması. Bu uygulama doğrudan o tuşa atanacak görevlerin belirlendiği ekrana götürüyor. Bu uygulamaya pek gerek yoktu diye düşünüyoruz. TCL+, T-Cast, NXTVISION diye örnekleri artırmak mümkün.

Gelelim ekrana. Cihaz 6,53 inç boyutunda Full HD+ çözünürlüklü bir ekranla geliyor. Ekran boyutu sebebiyle haliyle ekranı tek elle kullanmak kolay olmuyor. Ancak telefon kurulumu sırasında cihaz solak ya da sağlak olma durumunuza göre ekran navigasyonunu ayarlamanıza izin veriyor. Ayrıca ekranın renk ayarını da yapabiliyorsunuz. Bu ayarı daha sonra NXTVISION uygulamasından da değiştirebilirsiniz. Ekran renkleri ve parlaklığı başarılI. Dizi, film izlediğimiz ve oyun oynadığımız cihazın hoparlörü temiz sesler veriyor. Ancak çok yüksek ses vermediğini de belirtelim. Ses düzeyi için yeterli diyebiliriz. Cihazda hem parmak izi sensörü hem de yüz tanıma yer alıyor. Her ikisi de başarılı bir şekilde çalışıyor.

Cihazın pil tarafında bizi 3.820 mAh kapasiteli bir batarya karşılıyor. Quick Charge 3.0 desteği de olan pil, ortalama bir kullanımda günü çıkarabilecek bir performans sergiliyor.