reklamı kapat

POPÜLER

Resmi açıklama geldi; Bosch’tan elektrikli ticari araç üretiminde yeni hamle

19 Ağustos 2018

Geliştirdiği elektronik sistemlerle pek çok üreticinin destekçisi konumunda olan Bosch, ticari araç sınıfında yeni bir opsiyon olma yolunda.

Geçtiğimiz mayıs ayı içerisinde dizel motorların geleceğine önemli oranda katkı yapacak teknolojisini tanıtan Bosch, bunlar üzerine çalışmaların devam edeceğini de dile getirmekten çekinmemişti. Markaların AR-GE bütçelerini daha çok elektrik üzerine olan yatırımlara kaydırmasına rağmen sınıfının en önemli isimlerinden gelen bu hamlenin pek çok kişiyi şaşırttığı da aşikar. Lakin görünüşe göre dizel motorun üzerine yapılan çalışmalar bir diğer yandan adımları daha net bir şekilde hissedilen elektrik için de geliştirme yapılmayacağı anlamına gelmiyor. Tedarikçi sınıfının lider isimlerinden Bosch’un gerek otonom teknoloji gerekse elektrik motorlarıyla ilgili üretime ve geliştirmelere olan ilgisini geçtiğimiz süreçlerden biliyoruz. Bu zamana kadar rolünü başarıyla devam ettiren şirket, ticari araç sınıfında çok ciddi bir model olma yolunda adım atmaya hazırlanıyor. Geleceğin eletrikli ulaşım çözümleri için geliştirilen güç üniteleri, şehir içi kullanımlarda sorunsuz bir deneyim sunacak gibi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hafif ticaride yeni çözüm

Yapılan resmi duyuruyla birlikte şehir içi kullanım amaçlı hafif ticari sınıfta VAN ve kamyon gibi araçları gözüne kestiren Bosch, teknik detayları paylaşmak konusundaysa şimdilik aceleci değil. Pek çok ufak çaplı ticari işletmenin günde maksimum 100 kilometre gibi yol kat ettiğini analiz eden uzmanlara göre, bazı ülkelerin içten yanmalı motor yasağıyla birlikte bu modellere geçiş kaçınılmaz olacak. Açıklanan plan kapsamında ticari araçlar için sunacağı ilk motor ve batarya modelini önümüzdeki yıl itibarıyla kullanıcılarla buluşturmayı planladığını duyuran Bosch, şu sıralar ise geliştirme sürecinin içerisinde. Gelen ilk bilgilere göre 200 kilometre civarında menzil değerine sahip olacağını gördüğümüz bu paketin gerek markalar gerekse kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacağı da ayrı bir merak konusu. Önümüzdeki süreç ve rekabet için oldukça önemli bir hamle olmasını beklediğimiz bu gelişmeyle ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.