reklamı kapat

POPÜLER

robotic baterist

Robot kolla “cyborg”a dönüşen baterist [Video]

Amerika Georgia eyaletinde yaşayan ve her zaman bir baterist olmak isteyen Jason Barnes, bu rüyasının sağ kolunu dirseğinden aşağıya doğru tamamen yitirdiğinde son bulduğunu düşünmüştü. Fakat geliştirilen yeni bir protez aracılığıyla Barnes bu amacına sonunda ulaşabilecek bir duruma geldi. Barnes başlangıçta hala bateri çalabilmeye bir şekilde devam edebilmek adına kendi kendine geçici bir çözüm üretti. Fakat nihayetinde Georgia Teknoloji Enstitüsü‘nün eşliğinde profesör Gil Weinberg bu genç adamın hayalinin peşinden gitmesine en büyük yardımı yaparak bir robot kol geliştirdi.

Geçtiğimiz hafta bu robot kolu deneyen Barnes, New Scientist’e verdiği röportajda koluna taktığı bu yeni teknolojik cihazın “son derece harika olduğunu” söylüyor.

Söz konusu cihaz Barnes’ın kolunun üst tarafındaki kaslar tarafından üretilen elektrik sinyalleri boyunca Barnes’ın verdiği komutları takip edebilen elektromiografi (electromyography) adı verilen bir işlemden istifade ediyor. Barnes, bu kolu kullanmak için bateri çubuklarını kavrayan küçük bir motoru kontrol etmek adına kaslarını geriyor. Gelişen robot teknolojisinin sunduğu nimetlerden de faydalandığı için Barnes’ın protez kolu ona normal bateristlere göre biraz avantaj bile sağlıyor. Örneğin özellike karmaşık jazz tonlarını çalmak için oldukça kullanışlı bir yetenek olan iki bageti bir defada tutabilmeyi Barnes bu cihazla hiç zorlanmadan yapabiliyor. İlk baget onun verdiği komutları takip ederken ikincisi doğaçlama yapıyor. Cihazın içine yerleştirilmiş olan bir çip iki bagetin farklı ritmlerde çalmasına olanak tanıyor ve bununla birlikte Barnes bateriyi herhangi bir bateristten daha hızlı çalabiliyor.

robotic baterist
“Bateristin esasen bir cyborg’a dönüştüğünü” söyleyen profesör Weinberg, “Tamamen kontrol edemediği kolunun bir parçasıyla Barnes’ı çalarken ve doğaçlama yaparken görmenin çok ilginç olduğunu” belirtiyor. İlk canlı performansını 22 Mart’ta Atlanta Bilim Festivali kapsamında yardım amaçlı düzenlenen bir etkinlikte gerçekleştirecek olan Barnes konserine dair duyduğu heyecanını şöyle dile getiriyor: “Bahse girerim birçok metal müzik bateristi benim şimdi yapabildiğim şeyleri kıskanacaklardır.”

VİDEO

YORUMLAR