reklamı kapat

POPÜLER

Rolls-Royce Spirit of Innovation elektrikli uçak

Rolls-Royce “Spirit of Innovation”, en hızlı elektrikli uçak oldu

Çok uzun zamandır gündemimize gelen Rolls-Royce Spirit of Innovation modeli, resmen en hızlı elektrikli uçak oldu.

Rolls-Royce Spirit of Innovation, yapılan resmî açıklamaya göre dünyanın tamamen elektrikli en hızlı hava aracı olarak Dünya Hava Sporları Federasyonu (Fédération Aéronautique Internationale – FAI) tarafından resmî olarak tescillendi. Alanında iki yeni dünya rekoru kıran uçak, ilk olarak 3 kilometrede 555.9 km/s azami hıza ulaşarak, 213.04 km/s olan bir önceki rekoru başarıyla kırdı.

Bir başka deneme uçuşunda ise, 15 kilometrede önceki rekordan 292.8 km/s daha hızlı uçarak, 532.1 km/s hız elde etmeyi başardı. Birleşik Krallık hükûmeti tarafından desteklenen ACCEL (Accelerating the Electrification of Flight – Uçuş Elektrifikasyonunu Hızlandırma) projesinin bir ürünü olan “Spirit of Innovation” uçağı, rekor denemeleri sırasında aynı zamanda 623 km/s (387,4mph) maksimum hıza da ulaşarak dünyanın en hızlı elektrikli aracı unvanını elde etti.

Kazandıkları rekorların resmiyet kazanması üzerine Rolls-Royce CEO’su Warren East şu açıklamalarda bulundu: “Dünyanın en hızlı elektrikli uçağını üretebilmek, ACCEL ekibi ve Rolls-Royce için inanılmaz bir başarı. Bizlere destek olan ortaklarımıza ve özellikle havacılık start-up’ı Electroflight’a teşekkür ediyorum.

Program için geliştirilen ileri batarya ve tahrik teknolojisi, Gelişmiş Hava Hareketliliği (Advanced Air Mobility – AAM) pazarının geleceği için heyecan verici ve net sıfır karbonlu bir geleceğe ulaşmamızın da anahtarı olacak. Hava, kara ve deniz yoluyla ulaşımın karbondan arındırılması için teknolojik atılımlar gerçekleştirmeye devam edeceğiz”

Aynı açıklamaya göre gerçekleştirilen rekor denemelerinde uçağa, 400kW (500+hp) elektrikli güç aktarma grubuyla birlikte şimdiye kadar bir uçağa monte edilmiş en güçlü tahrik batarya takımı eşlik etti. Elde edilen bu rekoru en yakından deneyimleyen Pilot Phill O’Dell, “Tamamen elektrikli bir uçakla dünya rekorunu kırmak benim için inanılmaz bir tecrübeydi.

Bu yalnızca benim kariyerimin en önemli olayı değil, tüm ekip için de olağanüstü bir başarı. Havacılığın geleceğini şekillendirmek üzere önemli çalışmalar yürüten Rolls-Royce’un bu eşsiz hikayesinde ön saflarda yer almak hayallerimin de ötesinde bir fırsattı.” dedi.

İlginizi Çekebilir: Uçan otomobil modellerinin öncüsü