reklamı kapat

POPÜLER

illegal yayınlar

RTÜK, BTK ve fazlası illegal yayınlar için toplandı

Son dönemde daha fazla gündeme gelen durumlar üzerine RTÜK, BTK ve fazlası illegal yayınlar için toplandı.

Bugün ögrendiğimiz kadarıyla artan illegal yayınların önüne geçebilmek amacıyla TUYAD’ın önderliğinde platformların, RTÜK, BTK, İçişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve ilgili diğer kuruluşların katılımıyla Türkiye’nin ilk PAY TV Çalıştayı gerçekleştirildi. Bu konuda yapılan açıklamada şunlara yer verildi: “TUYAD’ın çağrısı ile toplanan çalıştay, RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu önderliğinde yapıldı. Çalıştayda illegal yayınların önlenmesi için alınabilecek tedbirler ve çözüm önerileri tartışıldı. İnternet üzerinden yayıncılık yapan TV ve isteğe bağlı yayın hizmeti platformlarının yayın içerikleri için büyük bütçeler harcadığına dikkat çeken TUYAD Başkanı Hayrettin Özaydın “Platformlarımız illegal IPTV hizmetleri ile ağır koşullarda mücadele etmektedir. BTK raporları incelendiğinde son iki yılda, PAY TV platformlarının yaşam kanallarının azaldığı ve üye kaybettiği net bir şekilde gözlenmektedir. Tüm yasal sorumluluklarını yerine getirerek abonelik sözleşmelerini yapan yerli ve yabancı PAY TV platformlarımızın haklarının korunması gerekmektedir. Bunun gerçekleştirilebilmesi için illegal yayınlarla mücadele için ek bütçe ayrılmalı, illegal yayınların tespiti için yeni teknolojiler kullanılmalı ve uluslararası iş birlikleri arttırılmalıdır.” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İllegal yayın gerçekleştirdiği tespit edilen URL/Domainler için hızla tedbir alınabilecek bir düzenlemenin RTÜK mevzuatında olmadığını belirten platform temsilcileri illegal yayınların tespit edilse veya şikâyet edilse bile hızla domain değiştirerek yayınlarına lisanssız olarak devam ettiğini ifade ettiler. Bir an önce illegal yayınları engellemek için RTÜK mevzuatında gerekli düzenlemelerin yapılması gerekliliğine değinen platform temsilcileri yapılacak müdahalelerin uluslararası uygulamalara paralel olması gerektiğini de vurguladı.

Benzer bir boşluğun ticaret mevzuatında da olduğuna dikkat çeken temsilciler ivedilikle İnternet platform işletmecileri aleyhine olan bu boşluğun bir an önce kaldırılması gerektiğini belirttiler. İçerik denetimi, illegal platformların varlığının artarak devam etmesi, terör örgütlerinin içeriklerinin bu paketlerle birlikte yayınlanması gibi konular da çalıştayda ele alındı.

Platform temsilcileri set-top box ve TV üreticilerinin rekabet etmek için yasal olmayan içeriklerin izlenebildiği cihazlar ürettiği ve bu durumun yasal platformları olumsuz etkilediğini belirterek RTÜK lisansı olmayan uygulamaların engellenmesi, üreticilerin yerli platformlara yönlendirilmesi ve lisanslandırılması, vergilerin illegal yayınlarla mücadele için ayrılması gibi önerilerde bulundular.

İllegal yayınlarla mücadelede alınması gereken önlemlerle ilgili detaylı bir çerçeve ve çözüm önerilerinin tartışıldığı çalıştayda bu önerilerin sektör paydaşları ve ilgili kurumlarla iş birliği içinde hayata geçirilmesiyle illegal yayınların kontrol altına alınması ve yasal TV sektörünün korunması hedefleniyor.”

İllegal yayınlar için yapılan görüşmeler yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER