reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia RTX 4090

RTX 4090 merkezli “kablo yanma” sorunu halen devam ediyor

Masaüstünün performans kralı olan Nvidia RTX 4090, endişe verici “yanma” sorunu ile bir kez daha gündeme gelmiş durumda.

Tüm detaylarında burada yer verdiğimiz RTX 40 serisi ekran kartlarından en çok dikkat çeken Nvidia RTX 4090, kaçıranlar için özetlemek gerekirse direkt olarak ATX 3.0 güç kaynakları için tasarlanmış bir model. Ekran kartı bir ATX 3.0 güç kaynağı kullanıldığı zaman gücünü tek bir kablodan alabiliyor. 4090’a mevcut ATX güç kaynakları ile güç verilmek istendiği zaman ise kutulara konulan 16-Pin güç adaptörlerinin (12VHPWR) kullanılması gerekiyor. Geçtiğimiz yıl içinde bu adaptörlerden iki tanesi yanarak / eriyerek kullanılmaz hale gelmişti. Bu Asus ve Gigabyte imzalı kartlarda görülen durumun arkasında direkt olarak adaptör sorunu bulunuyordu. Kullanılan adaptör gereğinden fazla bükülürse ya da tam olarak yerine oturtulmazsa (Bunun için kablonun gerçekten çok zorlanması gerekiyor ve çoğu kişi zarar vermekten korktuğu için tam oturma sağlayamıyor.) problem oluşuyor ve bu da yük altında yüksek ısıdan erimeye neden oluyor. İşte bu durum ortaya çıktığı kadarıyla halen devam ediyor, ABD merkezli bir tamir atölyesi olan NorthridgeFix, halen ayda yüzlerce Nvidia RTX 4090 güç konnektörünü değiştirdiğini bildiriyor. Bunun için hatta yukarıda izleyebileceğiniz videoyu paylaşan atölye, sadece bir ay içinde yaklaşık 200 üniteyi tamir ettiklerini aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gamer Nexus YouTube kanalı tarafından gerçekleştirilen burada izleyebileceğiniz test, korkutucu sorunun kameraların önünde tekrardan oluşturulmasını sağlamıştı. Birden fazla 12VHPWR kullanılarak yapılan teste göre de problem büyük oranda kablonun yerine tam olarak oturtulmadan çalıştırılması sonrasında ortaya çıkıyor. Aktarıldığı kadarıyla kablonun takılma sürecinde, bağlantının net olarak gerçekleştirildiği belirten bir “klik” sesi çıkmıyor. Bu yüzden kullanıcılar kabloyu tam olarak yerine oturtamamış olabiliyor, bu da yük altında erime / yangın yaratan yüksek ısı oluşturuyor.

Nvidia RTX 4090 sorunu yanında bu da ilginizi çekebilir: Tam 2 bin beygirlik Ford Pro Electric SuperVan