reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil Ticaret Bakanlığı 6 ay ve 6 bin kilometre MTV

Sahibinden paylaştı: “Otomobil piyasası görünümü raporu”

Türkiye’nin otomobil satışı söz konusu olduğundan en büyük platformlarından Sahibinden “Otomobil Piyasası Görünümü” raporunu paylaştı.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından Sahibinden üzerinde yayınlanan ilanlardan hareketle hazırlanan ve ikinci el otomobil piyasasının genel durumunu, fiyatlarını, arz ve talep dengesini; araç sınıflarına, yaş gruplarına ve yakıt türlerine göre analiz eden “Otomobil Piyasası Görünümü” raporunda son dönemde otomobil piyasasında yaşanan değişimler incelendi. Bu konuda aktarılan tüm detaylar şöyle oldu: “Rapora göre satılık otomobil reel fiyatı geçen yılın Ocak ayına göre yüzde 8,5 bir önceki aya göre ise yüzde 6 düşmüştür. Öte yandan, otomobil cari fiyatı geçen yılın ocak ayına göre yüzde 50,9 artmış, aralık ayına kıyasla ise değişmemiştir. Ocak ayında ortalama otomobil fiyatı 860 bin 443 TL olmuştur. Otomobil talep endeksi aralık ayına kıyasla yüzde 5,6 artmıştır. Otomobil piyasasındaki canlılık göstergesi olarak izlediğimiz satılan otomobil sayısının satılık ilan sayısına oranı 0,8 puan artarak yüzde 17,7 olmuştur. Bu göstergenin detayları incelendiğinde ilan sayısı azalırken satılan otomobil sayısının arttığı görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Enflasyondan arındırıldığında otomobil ortalama reel fiyatının yedi aydır düştüğü görülüyor. Reel fiyat endeksi aralık ayına kıyasla yüzde 6 azalarak 198 olmuştur. Reel fiyatlardaki yıllık artış oranı da düşmektedir. Mayıs’ta yüzde 47,9’a ulaşan artış oranı takip eden aylarda sürekli azalarak ocak ayında yüzde -8,5’e gerilemiştir. Otomobil fiyatları ve fiyatlardaki yıllık artış oranı düşmektedir. Ortalama otomobil fiyatı önceki üç aydaki düşüşün ardından ocak ayında neredeyse değişmemiştir. Aralık’ta 860 bin 480 TL olan ortalama otomobil fiyatı Ocak’ta 860 bin 443 TL’ye gerilemiştir. Benzer şekilde otomobil fiyatlarındaki yıllık artış oranı da düşmektedir. Aralık’ta yüzde 65,9 olan yıllık artış oranı ocak ayında yüzde 50,9’a gerilemiştir.

Otomobil talep endeksi kasım ve aralık ayında olduğu gibi ocak ayında da yükselmiştir. 2024 ocak ayında talep endeksi önceki aya kıyasla yüzde 5,6 artarak 98,3 olmuştur. Ancak, talep endeksi bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 13,6 düşük olduğu ortaya çıkıyor. 

Satılan otomobil sayısının satılık ilan sayısına oranı bir önceki aya kıyasla 0,8 puan artarak yüze 17,7 olmuştur. Bu artışın arka planı incelendiğinde satılık otomobil ilan sayısının yüzde 1 azaldığı, satılan otomobil sayısının ise yüzde 3,5 arttığı görülmektedir.

Otomobil piyasasının bir diğer canlılık göstergesi olan kapatılan ilan yaşı diğer göstergelerin ima ettiğinin aksine yedinci ayda da yükselmiştir. 2024 ocak ayının verilerine göre kapatılan ilan yaşı bir önceki aya kıyasla 0,3 gün artarak 25,1 gün olmuştur.”

Sahibinden raporu yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER