reklamı kapat

POPÜLER

samsung

Samsung 2015 mali raporunu açıkladı

Apple, Facebook ve LG’nin ardından Samsung da 2015 yılının dördüncü çeyreğine ait sonuçları paylaştı. Dördüncü çeyrekte 53,32 trilyon won (43.8 milyar dolar) gelir elde ettiğini belirten Samsung, işletme karının 6,14 trilyon won (5.1 milyar dolar) olduğunu duyurdu.

Net karın yıldan yıla yüzde 40 gerileyerek 3,22 trilyon won olduğunu ifade eden Samsung, akıllı telefonlarda ve tabletlerde yaşanan mevsimsel düşüşün kısa bir süre önce satışa sunulan Galaxy A (2016) serisiyle tekrardan yükselişe geçeceğini belirtiyor. Yeni Galaxy A Serisinin satış ve karlılığın artmasında katkı sağlayacağını söyleyen Samsung, 2016’da yazılımlar üzerine yoğunlaşacağının altını çizdi. Samsung buna ek olarak fiyat düşüşlerinden ötürü LCD ve OLED panel kısmında gelir kaybına uğradığını belirtti.

Bu yıl ağustos ayında gerçekleşecek Olimpiyat Oyunları sayesinde büyük ekranlı televizyon satışlarını artırmayı hedefleyen Samsung, büyük dokunmatik ekranlı Family Hub buzdolabı gibi üst sınıf ev eşyalarının satışlarına da odaklanacağını söyledi. Güney Koreli şirketin önümüzdeki ayın sonunda tanıtacağına kesin gözüyle bakılan Galaxy S7 modeliyle gelirini ve karını artıracağını şimdiden söylemek mümkün.