reklamı kapat

POPÜLER

Samsung akıllı TV’lerin gizlilik politikası tartışmalara yol açtı

Samsung’un akıllı televizyonlarında kullandığı ve kullanıcıyı devamlı olarak dinleyerek komutlarını yerine getirmeye yarayan sistemi tartışma konusu haline geldi.

Şirketin güvenlik politikalarında görülen bir madde, kullanıcılar arasında tedirginlik yarattı. Buna göre Samsung akıllı televizyonlar tüm konuşmaları depoluyor ve sunucuya gönderiyor. Dolayısıyla kullanıcıların kişisel ve gizli bilgileri televizyonun yakınında konuşmaları halinde bu bilgilerin de saklanacağı ve sunuculara aktarılacağı konusunda uyarıda bulunuluyor.

Kullanıcılar Samsung’un kullanıcı verilerini toplayarak sattığını ve bundan gelir elde ettiğini iddia etse de Samsung bu iddiaları kesin bir dille yalanlıyor. Bilgilerin hiçbir şekilde 3. parti şirketlere satılmadığını dile getiren teknoloji devi Samsung, kullanıcı herhangi bir komut verdiğinde yalnızca bir süreliğine bu isteğin 3. parti firmalarla paylaşıldığını ve daha sonra da yanıtın tekrardan televizyona aktarıldığını belirtiliyor. Sesin televizyon tarafından dinlendiği durumlarda mikrofon simgesinin belirdiğini ve gizli bir şekilde dinleme yapılmadığını söyleyen Samsung, kullanıcıların isterse bu özelliği kapatabileceğinin veya Wi-Fi bağlantısını devre dışı bırakabileceğinin altını çiziyor.