reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Android’i terk mi edecek?

Yıllardır Android işletim sistemli akıllı telefonlar üreten ve Tizen ile yalnızca bazı deneysel cihazlar piyasaya süren Samsung ile ilgili önemli bir iddia ortaya atıldı. Söylenenler doğruysa Samsung yavaş yavaş kendi ekosistemini oluşturabilmek adına Android’den uzaklaşabilir. 

Samsung’un içinden bir kaynağın Korea Times’a verdiği bilgilere göre Samsung kendi işletim sistemine geçiş yapmaya hazırlanıyor. Kaynaktan gelen açıklamada kendi ekosistemi olmayan şirketin geleceğinin de olmayacağı dile getiriliyor. Samsung’daki bu gizli isim, Güney Koreli teknoloji devinin kendi ekosistemini oluşturmakta geç kaldığını fakat buna rağmen her yıl daha da iyiye gittiğini belirtiyor.

Şu anda Samsung’un giyilebilir cihaz tarafından Android Wear terk edilmiş durumda ve sadece Tizen‘e odaklanıyor. Yılın ilk çeyreğinde Hindistan’da 64 milyon Tizenli cihazın satıldığı belirtiliyor ve bu da Tizen’in başarılı olabileceğine işaret ediyor. Samsung gerçekten de Android’i yavaş yavaş bırakarak Tizen’e geçişini tamamlayacak mı, bunu zaman gösterecek.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Samsung Android’i terk mi edecek?” için 7 cevap

 1. Emre Uludağ dedi ki:

  “Yılın ilk çeyreğinde Hindistan’da 64 milyon Tizenli cihazın satıldığı belirtiliyor ve bu da Tizen’in başarılı olabileceğine işaret ediyor.” Hindistan nüfusuna göre bu rakam çok küçük olsa gerek. O yüzden Dünya’yı baz almak gerekiyor. Herhangi bir ülke bazında başarılı olmak diğer ülkelerde de başarılı olacağını göstermeyebilir.

 2. Aycan dedi ki:

  Android’i terk etmesi kaybetmesi anlamına gelir. Bunu “Bada” gibi berbat bir sistemde gördük. Apple özenmekten vazgeçmeli.

 3. Okan dedi ki:

  Tizen zamanında Nokia’da Meego iken çok başarılıydı. N9 gibi efsane bir telefonla kasmadan çökmeden çalışıyordu. Ne var ki Nokia katili Steve Ballmer onu da öldürdü kendi dandik işletim sistemini ön plana çıkarmak için. Android’i artık birilerinin terk etmesi gerekiyor. Farklı işletim sistemlerinde tek tip uygulamaların çalıştıralabileceğini daha önce Blackberry de gördük. Geleceğin evrensel uygulamalarına iyi bir giriş olur. İşletim sistemleri farklı uygulamalar aynı.

 4. Emre Akdağ dedi ki:

  Bence batmasına sebep olabilir bir anda androındi kesmesi samsungun öyle düşünüyorum …
  Apple dan örnek almaya başladı samsungta açıkçası o ne yaparsa özeniyor şimdi de kendi işletim sistemi tizene taktı kafayı uzun zamandır geliştiriliyor ama bir androınde kazandırdığı parayı kazandırmıcak gibi samsunga türkiyede satılsa para kazandırmaz Androınd ve ios kavgaları hala ortada bir anda Androınden vazgeçmesi durumunda kendini uçuruma sürükler nokıa ya olan samsunga da olabilir …

  Nokıa windows phone dan önce kendi akıllı işletim sistemiyle yola çıkmıştı maalesef batmaya yaklaştığı için satıldı bence androıdin meyvelerini toplamaya devam etsin rahat 10 yıl daha bu piyasa da telefon sattırır böyle düşünüyorum …

 5. Emre Akdağ dedi ki:

  Haklısınız

 6. noname dedi ki:

  Yeni bir samsung satın aldığınızda ilk işiniz dayatılan default uygulamaları kaldırmak veya devre dışı bırakmak oluyorken, bu konuda bir çok uygulama markette milyonlarca kez indiriliyorken. bir Google hesabı ile herşeyinizi yönetebiliyorken farklı bir platform tercih sebebi olmayacaktır.

 7. ibrahim dedi ki:

  gelecek evrensel uygulamalalarda olduğuna inanıyordum eskiden de sağolsun şirketler bu inancımı da yıktılar.
  ve meego güncel tarayıcısı olsa hala kullanmak isterim