reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Samsung, çocuk işçi çalıştıran tedarikçisiyle iş yapmayacak

Çin’deki çocuk işçiliğini takip eden gözlemci kuruluş China Labor Watch (CLW), Samsung‘u Çin’deki fabrikalarında çocuk işçiler çalıştırmakla suçlamıştı. Aslında Samsung’un tedarikçisi Shinyang Electronics’e ait olan fabrikada çocuk işçilerin çalıştırıldığına ilişkin iddialar üzerine Samsung acilen inceleme başlattı.

Yapılan inceleme sonucunda haziran sonunda yasadışı çocuk işçi alımı yapıldığını doğrulayan Samsung, söz konusu fabrikayla iş yapmayı geçici olarak askıya aldığını duyurdu. Ancak Samsung’un bir önceki açıklaması 2013’ten beri yaptığı denetimlerde bu konuda ihlale rastlamadığı yönündeydi.

CLW ise yaptığı araştırmada, çcoukların üç ila altı aylık dönemler halinde, sosyal güvenceleri olmadan ve fazla mesai ödemesi yapılmadan günde 11 saat çalıştığını öğrenmişti. Samsung, kendi yaptığı incelemeler sonucunda çocukların yasalara aykırı şekilde işe alındığı sonucuna varması halinde, Shinyang Electronics ile çalışmayı kalıcı olarak durduracağını açıkladı. Çinli tedarikçilerin çocukları çalıştırmaması için düzenli olarak denetim yaptığını ve bu konuda sıfır tolerans politikası uyguladığını belirten Samsung, bu çabalarına rağmen böyle bir durumun ortaya çıkmasını talihsizlik olarak niteledi. Bundan iki yıl önce Samsung, çocukların işe alınmasını önlemek için tedarikçilerinden kimlik doğrulama sistemleri kurmalarını talep etmiş, 2014 itibarıyla bu sistemlere yüz tanıma teknolojisinin dahi ekleneceğini açıklamıştı.