reklamı kapat

POPÜLER

Samsung katı hal pil

Samsung’dan elektrikli otomobillerin menzilini katlayacak pil!

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, bu sefer bir akıllı telefon değil bilimsel gelişme ile gündemde yer alıyor. Bunun arkasında katı hal pili yer alıyor.

Günümüzde birçok elektrikli otomobil oldukça iyi menziller sunuyor. Ancak yine de bu rakamlar mükemmel değil. Çünkü otomobilleri şarj etmek için halen ciddi süreler beklenmesi gerekiyor. İşte bu yüzden biraz daha yüksek menzile ihtiyacımız bulunuyor. Bunu sağlayacak firmalardan birisi ise Samsung olacak gibi görünüyor. Firmanın yeni geliştirdiği aktarılan katı hal pili, söylendiği kadarıyla alanda ciddi bir ilerleme getiriyor ve araçlara 800 km’ye kadar menzil getirecek deniyor. Katı hal pil üstünde sadece Samsung çalışmıyor. BMW gibi firmaların da bu alana çok ciddi yatırımları bulunuyor. Lityum-iyon pillerden daha güvenli olarak aktarılan ve mevcut çözümlerden daha yüksek enerji depolayabilen bu pil teknolojisi, daha uzun süre görev yapabiliyor ve zorlu şartlara da daha dayanıklı. İşte bu yüzden geleceğin pil teknolojisi olarak geçen katı hal pil, lityum iyon pillerden birim alanda daha fazla enerji depolayabiliyor olmasıyla 800 km gibi yüksek menzilleri gerçek kılacak açıklamasıyla tanıtılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung, katı hal pil konusunda henüz seri üretime hazır değil

Ancak firma temeli kurmuş durumda. Biliyorsunuz Samsung’un bu pili gerçeğe dönüştürüp seri üretime geçirebilecek gücü fazlasıyla bulunuyor. Bu açıdan sevindiren teknoloji, gelecek elektrikli otomobil modellerinde menzil sorunu bırakmayacak gibi duruyor.

İlginizi Çekebilir

TOGG yerli otomobil modeli C-SUV